| anonim_4396 a întrebat:

Becurile economice, cu lumina alba strica ochii? Adica, seara nu e normal sa ai lumina de ziua; ochiul e obisnuit cu lumina de lumnarae, sau lumina galbena. Ce stiti despre astea? Pot trece linistit la becurile eco?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Alege becuri economice cu lumina "calda" (galbuie, tip WARM)---becurile fluorescente sunt de mai multe tipuri. ma refer la temperatura de culoare care este asa: 2500, 2700, 3000, 4000 Kelvin, samd. 2500 si 2700 Kelvin reprezinta o lumina galbena recomandata a fi folosita in locuinte. cu cat temperatura de culoare creste cu atat lumina este mai alba.

Vezi aici :http://ecoiluminat.allshops.ro/......ralat.html