| Doris314 a întrebat:

Eu am miopie de ceva ani... -2, 25 dreptul si -2, 50 stangul. Port ochelari dar si lentile de contact, nu...nu abuzez de lentile,las ochiul sa respire si port ochelarii, dar cand ies undeva. folosesc lentilele. Am fost la oftalmolog recent(doua zile)si nu a observat nimic ciudat inafara de ceea ce aveam deja. Fac control o data la cateva luni.
Ideea e ca..atunci cand ma uit atent in oglinda la ochi,in jurul irisului e o pata neagra,la ambii,nu este una evidenta,este mai mult o umbra neagra dar se vede doar daca privesti atent si la apropiere. E ceva normal sau am luat-o eu razna? Ma sperie putin,mai ales ca acum o saptamana mi-a atras cineva atentia si m-a intrebat "ce ai patit la ochi?" Spunandu-mi ca in jurul culorii(caprui),par a fi vineți cumva in interior. Nu stiu sa explic exact cum se vede, iar avand in vedere ca oftalmologul nu a zis nimic...Ma rog,nu s-a uitat de aproape la ochii mei,m-a pus doar la aparatul acela ca sa vada dioprteiile,dar mă gandesc ca ar fi vazut daca era ceva ciudat, nu?
Deci. este normal sau anormal? Ca ma apuca paranoia iar internetul nu ma ajuta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Mergeti la medicul oftalmolog sa va faca si sa masoare tensiunea oculara si sa dreneze lichidul din ochii dvs! Dvs. cum vedeti in realitate fara sa vedeti in oglinda? Este vreo pata neagra? Daca da, asta inseamna este posibil sa aveti glaugomul care netratat la timp duce la orbire! Sa mancati cat mai mult morcov si alimentele care contin vitaminele A si E!
Insanatosire grabnica!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi inapoi la medicul oftalmolog si intreaba-l. El iti poate sa-ti spuna cel mai bine raspunsul.

| ka2 a răspuns:

Eu zic ca este normal, dar cel mai bine iti apune un medic oftalmolog. Sper ca nu confunzi un optometrist cu un oftalmolog. Dioptron au toti in magazine, dar un medic oftalmolog iti poate da mai multe detalii. Dioptronul nu face altceva decat sa masoare dioptria, nu exact, ci cat sa aiba un punct de inceput medicul/optometristul. Succes!