| Safire17 a întrebat:

Eu am o problema: de fiecare data cand merg la analize lesin dupa ce imi ia sange. Am incercat si sa nu ma uit si sa ma gandesc la lucruri frumoase, dar tot lesin dupa... Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Asta se rezolva cu mult curaj si vointa sa invingi aceasta teama banala de sange si ace si neaparat cu sedinte la psiholog care te va ajuta sa treci peste aceasta fobie.

| RaduMD a răspuns:

Spuneţi acest lucru asistentei sau doctorului care recoltează. Va recolta în poziţie culcat şi vă va lăsa în această poziţie câteva minute după recoltare.

| MissDyDee a răspuns:

Ia o lingurita de zahar sau o bomboana dulce inainte si dupa ce iti ia sangehappy

| DyaLove a răspuns:

Asa mi se intampla si mie dar totusi nu lesin doar mi se face rau. Asa ca dupa mananc ceva de preferat ceva dulce pentru ca iti ia mult sange.

| SyLvYuTzU a răspuns:

Stiu eu cum sa faci!
Mananca bine inainte sa faci opratia!
Faci putin sprot!
Sa fii in forma!

| cosmy2013 a răspuns:

Buna! Si eu lesin dupa injectii.Eu nu mai fac analize si inloc de analize iau pastile care au aceiasi substanta ca in injectie.