| cml a întrebat:

Eu ce sunt? Stangaci, dreptaci sau ambidextru? Scriu cu dreapta ( mai mult pentru ca am fost fortat cand eram mic ) dar arunc cu stanga. Boxez cu stanga dar cant la chitara cu dreapta. Ma scarpin pe dupa cap cu dreapta dar cand aplaud, mana dominanta e stanga. Uneori nici nu stiu ce mana sa aleg si devin putintel neindemanatic big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Te-ai nascut stangaci, dar prin vointa si fortare/exercitiu, ai devenit ambidextru.
Asa cum un om care isi pierde mana dreapta, dreptaci fiind, cu timpul si cu exercitii poate sa foloseasca mana stanga la fel de bine ca cea pierduta.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Păi dacă anumite lucruri le faci folosind mâna dreaptă iar altele folosind mâna stângă, înseamnă că eşti ambidextru.
O zi plăcută, pa-pa.

| RobyUhtred a răspuns:

Daca folosesti ambele maini cu usurinta inseamna ca esti ambidextru.

| ClapClapClap a răspuns:

Uite-te in varful capului, la radacina firelor de par, acolo unde ai vartejul. Daca vartejul este in sensul acelor de ceasornic atunci esti dreptaci, iar daca este invers esti stangaci.

| ea2000 a răspuns:

Ai spus ca ai fost fortat sa scrii cu dreapta si ca faci lucrurile mai usor cu stanga, deci cred ca, desi te-ai obisnuit sa faci lucrurile la fel de bine cu ambele maini, esti stangaci.

| Katakiko a răspuns:

Aşa cum a zis clap clap clap, doar că trebuie să il ai in partea stângă... Toţi stângacii pe care îi ştiu au vârtejul în stânga...