| Speranta12 a întrebat:

Eu nu stiu sa mananc sanatos. Ca multi alti romani, de altfel. Habar n-am despre nutritie, despre vitamine, nutrimente, calorii si alte de-astea. Nu stiu sa gatesc si nu stiu sa ma hranesc corect. Cu ce sa incep? Ce site-uri bune care ma iau de la 0 stiti? Voi de unde ati invatat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Nu este nimic de invatat. A mânca sănătos inseamna sa renunți pe cat de mult poti la fast food, prajeli, dulciuri, grasimi procesate. Introdu in alimentația ta cand mai multe fructe si legume, carne de pui slabă, redu pâinea, pastele, etc.
Ar mai fi niste reguli cum ca in timpul mesei sa nu bei lichide, cu o jumătate de oră înainte de masă sa bei un pahar cu apa, fructele sa le mănânci in prima jumatate a zilei, sa bei cel puțin 2 l de lichide pe zi, dimineata cand te trezesti sa bei un pahar cu apa si lămâie pentru a-ti accelera metabolismul si a functiona cum trebuie pe tot parcursul zilei, seara dupa ora 18-19 sa nu mai mănânci nimic si sa manânci regulat si la ore fixe pe cat posibil, cam din 3 in 3 ore, si daca nu se poate sa ai 3 mese obligatoriu pe zi. Si nu sari micul dejun.
Ce ar trebui sa stii e ca nu se combină proteine cu carbohidrati (de ex carne cu cartofi) sau proteine cu amidon (de ex carne cu orez). O.masa sănătoasă poti s o ai mancand o bucată de piept de pui la grătar cu salata, sau peste la cuptor sau pe grătar cu legume
Astea ar fi niste lucruri pe care dacă le urmezi poti spune cel puțin ca duci o viata si ai o alimentație sănătoasă

25 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=NNqIVKrEJ20
Și celelalte video ale lui. Sunt un model. Îl aplici cât poți de mult.

| doctorandus a răspuns:

Calin Marginean este un medic care este bolnav psihic. El crede ca se poate trata cancerul doar cu fructe si legume.

| Ichigo a răspuns:

Eu iti dau regimul meu de slabit, daca vrei poti sa adaugi 50-100 de grame in plus pentru o dieta de mentinere. E regim facut la nutritionist pe baza de analize:

Pe zi
1 ou (fiert recomandat)
50g paine secara
50g mezel (carne peste 85%)
200g iaurt
100g fruct
200-300g fainoase gatite(paste, cartofi, orez, etc)
200g carne gatita
400g legume (crude sau cantarite dupa gatire)
50g branza (aici intra si branza de intins pe paine)

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista cărți scrise de medici nutriționiști. Exista cărți de bucate scrise de medici nutriționiști. Se pot comanda si online si le primești prin curier.
Editurile Viață si Sănătate, si Farul Speranței tipăresc astfel de cărți.
Ex.:Cartea "Hrana noastră, destinul nostru" de Mariana Ghezo, conține îndrumări si rețete delicioase pentru o viață sănătoasă.
-Sfaturile unui medic care a trăit 116 ani, scrisa de De.Norman W. Walker si Rețetele unui medic care a trăit 116 ani scrise de același autor.
Cat despre doctorul Calin Mărginean este adevărat ca tine prezentări cu privire la vindecarea cancerului prin dieta vegetala, si are foarte mare dreptate.In Studiul China, o carte scrisa după 30 de ani de cercetări, autorul si in același timp conducatorul studiului, dovedește ca dieta vegetariana determina cancerul sa regreseze si in cele din urma sa se vindece fara alt tratament.Am stat de vorba cu o femeie operata de cancer care a fost prezenta la o conferință a lui si care a trecut la dieta vegetariana si se simțea foarte bine. Susținea ca s-a vindecat.Eu am avut alte probleme de sănătate, nu cancer, dar nu m-am vindecat pana nu am devenit vegetariana.Se poate trai si inca f.bine vegetarian si îți iei adio de la boli di de la medici.

| Mosotti a răspuns:

Se combina de toate nu te lua dupa... bunici nostri mancau de toate, branza cu mamaliga, cu paine deci carbo + grasime + proteina si nu aveau nici pe dracu, ne-am gasit acum dupa 100 ani fite din astea ca nu se combina aia cu aia, nu e adevarat. Totul este sa mananci multe legume proaspete, doua fructe maxim pe zi, carne slaba fripta gen piept pui fara piele, pulpa de curcan la fel, peste, paine integrala nu alba, ca sa ai vitamine si minerale, supe de legume, mancaruri gatite usoare cu foarte putina grasime, ceva branzeturi, oua maxim 3 pe saptamana. Cam asa. Trei mese pe zi, nu mai putine. Cam asa e la general. Nu trebuie vreau site pentru asta, e cum ti-am zis, dar da pe google cum sa mancam sanatos si o sa ai n surse. Si evident sa nu sari de kcal pe care le arzi, arzi un 2200/zi daca esti baiat. Le calculezi dupa ce scrie pe ele, sunt valori la 100 g produs, vezi cate sute de g ai mancat si aia e daca ai cantar de bucatarie, dar daca te mentii la greutate, nu e cazul sa calculezi. Merg si dulciuri dar doar in limita sa nu te ingrasi, si fara sa inlaturi mancarea sanatoasa, merg si sucuri fara zahar din cand in cand. Cam asta e.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Denisa0954):

Sunt foarte multe de invatat, cand cineva zice "nu este nimic de invatat" inseamna ca persoana respectiva este COMPLET PE LANGA.

Cum naiba sa nu se combine proteinele cu carbohidratii, cand in dieta atletilor de forta se spune CLAR: carbohidrati si proteina la fiecare masa.

SI mai lasa puiul, ca e cea mai nesanatoasa carne si vad ca tot insiste (piept de pui la gratar, carne de pui slaba, etc.), in enuntul tau cuvantul "pui" apare de mai multe ori, cand ar trebui sa apara de ZERO ORI.

Mai bine mananc 4 pulpe de porc decat o pulpa de pui!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ichigo):

Cine zice ceva de slabire? Mancat sanatos NU inseamna "slabire".

Unii isi propun sa puna 20-30kg prin mancat sanatos, asa ca nu mai asociati totul cu slabirea.

| Cosmin86 a răspuns:

Asta este una din sursele mele:
https://www.cristianmargarit.ro/

Il urmaresc din 2004.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Medicii care sustin tratarea cancerului cu diete vegetariene ar trebui impuscati.

La fel si pacientii care s-au "vindecat" cu diete vegetariene, un glont in ceafa il "vindeca" imediat de asemenea idei.

| Speranta12 explică (pentru Cosmin86):

Da, chiar. Eu n-am nevoie de slabire. Am doar 1, 53 m si 47 kg, sunt fata. Eu am nevoie sa am mai multa forta si energie in mine si sa mananc sanatos. Aici toti dau sfaturi cum sa slabesti. Toti se cred nutritionisti.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu fa ce vrei. Si imi mentin cu tarie parerea si tot ce am spus in comentariul de mai sus. Tu daca ai alta parere, este a ta si gata. Plus ca nu poti compara dieta unui atlet cum spui tu, cu dieta unui om normal. Mănâncă tu alimentele combinate dacă ție îți fac bine. Mai vorbim peste 3 ani cum va arăta corpul tau. Si documentează te ubde vrei tu, si ai zis vezi ca cel putin la faza asta am dreptate

| Ichigo a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca pui 20-30 de kile pe tine prin mancat, aia clar nu e sanatos. Sau vrei sa ma faci sa rad cu un "argument" care sa justifice de ce ar fi sanatos? Hai ca-s tare curios.

| Speranta12 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc mult!

| Speranta12 explică (pentru Ichigo):

Multumesc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ichigo):

Daca cineva e super slab si are nevoie de 20kg sa ajunga la greutatea normala, de ce sa nu puna?

Sau un sportiv care vrea 20 de kg de masa musculara.

Te pircepi vreun pic la nutritie si sport sau doar iti dai cu parerea?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Denisa0954):

Care "peste 3 ani", ca fac asta de peste 10 ani. Si acum la 95kg fac tractiuni la bara cu 30-35 kg legate de mine (tractiuni complete, nu jumatate de miscare).

Flotari intr-o mana fac 7-8 pana jos, la 95 kg, in conditiile in care mult la 70-80 kg nu pot face una singura.

Ai macar 100 de articole de nutritie citite? Sau doar iti dai si tu cu parerea?

Ca sa stii nutritie trebuie sa citesti ZILNIC 1-2 ore timp de 1 an, cam asa. Dar tot nu e suficient. Spre exemplu pun pariu ca HABAR NU AI cum sa-ti alegi elementele in functie de rata metabolica, care e diferita de la om la om.

| Speranta12 explică (pentru Cosmin86):

Imi explici si mie cum sta treaba cu "cum sa-ti alegi elementele in functie de rata metabolica, care e diferita de la om la om" si ce articole bune de nutritie sa citesc? (Pentru un om normal, fata, 47 kg, 1, 53 m)

| Ichigo a răspuns (pentru Cosmin86):

Si daca nu e super slab?

Daca e sportiv deja se alimenteaza sanatos, ca degeaba bagi porcarii in tine si tragi la aparate dupa.

*te pricepi
cu placere

| Cosmin86 a răspuns (pentru Speranta12):

De aici m-am inspirat eu:
https://www.facebook.com/MetabolicEnergy/

Uite un test pentru determinarea tipului metabolic:
https://www.proprofs.com/....../story.php

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ichigo):

Alimentatie sanatoasa NU inseamna pentru slabire. Faza cu "super slab" ti-am zis-o ca exemplu.

Alimentatie sanatoasa poate fi: pentru slabire, pentru mentinere sau pentru CRESTERE in greutate, ce nu te duce capu sa intelegi?

p.s.: sunt destui sportivi, chiar si cu medalii, care baga si destule porcarii pe langa alimentatia serioasa (sa nu mai zic de injectii cu stero).
p.p.s.: tie ti se pare sanatos sa mananci 3-4 kg de carne pe zi? Sunt destui atleti de forta care fac asta (chiar si la inot, campionul mondial are o alimentatie de 10.000 kcal pe zi, de 4 ori peste un om normal).

| Speranta12 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc frumos!

| Ichigo a răspuns (pentru Cosmin86):

Relaxeaza-te, vad ca te simti foarte atacat. Care-i problema, esti cumva unu ce sta pe nutritii si sala toata ziua, si acum ti-ai gasit momentul de glorie? I-am zis la om sa mai puna grame daca vrea mentinere. Vezi-ti de treaba ca deja o dai pe alt fir

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ichigo):

Nu, sunt peste aia care stau toata ziua pe "nutritii" si sala. (si nu doar sala, si alte sporturi).

| Ichigo a răspuns (pentru Cosmin86):

"peste"
Vezi ca ti-o dat ego-ul pe la colturi