| jovis a întrebat:

Dati-mi va rog o solutie impotriva caderii parului, de cateva luni bune imi cade parul foarte tare, am folosit sampon Nioxin, care zice-se ca e foarte bun. Parca m-a ajutat vreo luna dupa care a revenit la normal, poate si mai rau. Mananc destul de sanatos, gatesc acasa. si mananc fructe in fiecare zi. Oare ar trebui totusi sa iau niste vitamine? Nu as vrea sa-mi afecteze apetitul si sa pun in greutate si sincer nu ma simt obosita sau corpul sa-mi dea semnale ca am o carenta de vitamine. E posibil sa fie si stess-ul la mijloc?
Va multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| string a răspuns:

Lipsesc o serie de informatii si fara ele este greu de spus ce ai putea face pentru a avea rezultate stabile. Uite tipul de informatii care lipsesc:
1. Ti-ai facut analize hormonale? Tiroida, hormoni sexuali? La femei sunt unele probleme care includ si caderea parului, la barbati altele.
2. Nu ai precizat daca parul se ingrasa, daca ai matreata sau ceva ce seamana cu matreata.
3. Pete pe piele ( decolorate sau mai colorate decat restul pielii)?
4. Stress-ul poate fi un factor extrem de important
dar cauza este modul in care tu te relatezi la ceea ce denumesti stress.
5. Ce analize ti-ai facut in ultima vreme? Cum stai cu Mg, Ca, Zn etc?
O posibila solutie ar fi sa mergi la biorezonanta ( ca sa scapi de analizele separate) si cu rezultatul sa mergi la un medic (mai holistic, alopatii sunt destul de ingusti ). Sau mergi direct la un homeopat bun, dar aici iti trebuie rabdare ceva mai multa. Este adevarat ca rezultatele sunt super! Basca mai descoperi o multime de alte chesti despre tine.

9 răspunsuri:
| string a răspuns:

@jovis
Atunci probabil ca discutam despre o "imunitate zapacita" (vorba unei prietene). Ideal ar fi sa-ti faci analize la ceea ce produce / ce se gaseste pe pielea capului. Exista cateva variante:
- imunitatea ta fata de anumite microorganisme care stau pe pielea noastra de niste milioane de ani s-a busit ( cu alte cuvinte ai stricat prietenia happy ). Este o problema extrem de frecventa si tine de aberatiile de samponuri / produse cosmetice pe care le folosim si care contin de la fungicide la tz alte tampenii. Practic distrugem echilibrul la nivelul pielii.
- o problema generic considerata ca fiind un raspuns la stress, practic discutam de multe mici si mari modificari hormonale.
Cred ca biorezonanta si homeopatia sunt variantele cele mai corecte; alopatia trateaza doar simptomele.

| elenahd a răspuns:

Incearca la magazinele cu produse naturiste dar mai intai fa o vizita unui medic specialist si cere-i lui parerea. Da ai dreptate s-ar putea ca aceasta cadere a parului sa fie si pe fond de stress.

| MissD a răspuns:

Incearca de la plafar tinctura de ardei iute si care sa iti masezi radacinile. dupa 2 folosiri nu; ti mai cade parul. ba mai mult iti creste 4 cm p luna. ai poti lua si niste vitamine. perfectil. care nu ingrasa si sut foate buna. succes!

| adika a răspuns:

Iti recomand masca nutritiva cu ulei de masline. este fff eficienta! iti masezi radacina firului de par cu ulei de masline si il lasi sa actioneze cel putin o ora si apoi te speli cu sampon de la Favisan pentru intarirea firului de par, il gasesti la rocie Plafar, costa aprox 11 ron plus cateva trucuri de aici:
http://www.exposhop.ro/....../index.cgi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Stresul este unul din factorii determinanți ai multor boli, inclusiv pierderea părului (alopecie).
Consultă cât mai curând un medic specialist dermatolog pentru investigații amănunțite și tratament specific.
Uleiul de ricin te poate ajuta prin masarea pielii capului.
Pa, pa.

| andr14 a răspuns:

Cred ca stresul este de vina.Ar trebui sa cunsulti un medic

| iloona a răspuns:

Buna! si eu am folosit nioxin si la mine a dat rezultate, dar am cautat pe net si am vazut ca la unele persoane cauzeaza o cadere mai mare a parului dupa o luna ca mai apoi sa se stabilizeze caderea parului.ce sa zic eu sunt foarte multumita de nioxin, poate trebuie sa consulti tu un medic sau poate ti se pare.pana la urma este normal sa ne cada intre 50-80 de fire de par pe zi.Samponul l-am luat de pe www.thehairshop.ro,in cazul in care te mai bate un gand sa revii la el.Iti doresc numai bine!

| anica a răspuns:

Uite un tratament naturist: "Cei care au probleme de caderea părului sau calviţie pot aplica pe păr o pastă alcatuită din ulei de măsline fierbinte, o lingură de miere, o linguriţă de scorţişoară pudră înainte de baie, lasand-o sa acţioneze aproximativ 15 minute, după care se spală părul. "
Sper sa iti fie de ajutor

¬ S-a demonstrat că remediul este eficient şi daca se păstreaza timp de 5 minute.

| jovis explică:

Vreu sa-i raspund lui String... multumesc pentru sfaturi. Analizele generale mi le-am facut in 2008 - Mai, de atunci mi-am mai facut analiza de tiroida si a iesit negativ. Intr-adevar parul mi se ingrasa foarte repede, nu am matreata, nici pete decolorate pe piele, posibil sa fie pe baza hormonala, stress ( ma refer la faptul ca pun totul la suflet, orice lucru mic m afecteaza )