| Girly97 a întrebat:

Eu si mama am cautat toata dupa amiaza pe Internet la ce grad de handicap vizual s-ar incadra bunica mea. Majoritatea siteurilor vizitate de noi contin enunturi si expresii mult peste capacitatea noastra de intelegere. Speram ca cineva de pe TPU ar putea sa ne indrume cu aproximatie in ce grad de handicap s-ar incadra. Anul trecut a fost operata de cataracta la ochiul drept iar dupa aceea a facut glaucom cronic avansat, medicul oftalmolog nu i-a mai recomandat sa opereze si celalalt ochi pentru ca vederea nu i se va imbunatati deloc. Nu a vazut decat doua litere si nu se descurca deloc singura in casa. Pe certificatul ei medical scrie VOD = 0, 4dif, VOS = 0, 4dif, TOD = 17mmHg, TOS = 22mmHg. Daca poate cineva sa citeasca acestea, sa le inteleaga si sa ne explice ce ar insemna acestea ar fi minunat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

VOD si VOS reprezinta acuitatea vizuala a ochiului drept, respectiv stag, pe cand TOD si TOS reprezinta tensiunea intraoculara.
Incadrarea in gradele de handicap se face in functie de VOD, incepand de la un VOD/VOS mai mic decat 0, 12. La valoarea de 0, 4 (daca nu ai scris gresit, in loc de 0, 04), nu are handicap vizual. Cred ca citeste cu dificultate, dar ar trebui sa se descurce perfect prin casa. Daca aveti grija sa faca tratament corect (pentru glaucom trebuie sa isi puna picaturi in ochi din 3 in 3 ore), pierderea vederii nu va avansa si va ramane relativ independenta toata viata (sigur, o sa o ajutati voi la chestii de mare acuratete, dar nu va avea nevoie de pensie de handicap).
Daca crezi ca handicapul ei vizual e mai sever, atunci e bine sa o examineze si medicul de familie, el va hotari daca trebuie reexpertizata.

1 răspuns:
| MaryAdry a răspuns:

Aș zice sa te duci la o cunoștință care lucrează în domeniul medical, sau chiar la doctorul oftalmolog și să-i zici așa: "Îmi explicați și mie va rog frumos ce înseamnă lucrurile acestea? Dar pe limbajul unor oameni normali, nu de doctori, va rog. Mulțumesc!"
Eu așa zic.