| Girly97 a întrebat:

Poate îmi dă cineva dreptate, măcar o persoană... Dacă nu, înseamnă că eu sunt cea vinovată...
Deci un medic oftalmolog pretinde că la astigmatism miopic cu -3 dioptrii la ambii ochi vederea mea este atât de slabă încât că sunt complet incompatibilă cu șofatul, în condițiile în care văd în proporție de 80% cu ochiul cel mai bun cu ochelari, văd chiar și de la distanțe mari mașini, mă deplasez singură prin oraș fără însoțitor și sunt alte persoane cu dioptrii mai mari care pot să conducă iar datorită faptului că viciul meu de refracție este reversibil prin operatie nu m-aș încadra într-un grad de handicap.
Dacă ar fi să ne luăm după această opinie atunci persoanele care au chiar și -1 sau +1 diptrii ar trebui să primească certificat de handicap vizual și să fie permanent însoțite de cineva când se deplasează...
Mă considerați atât de "periculoasă" cu vederea mea care nu este severă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Degeaba ti-as da dreptate, pentru ca nu sunt calificat in medicina oftalmologică.
Daca asta ti-a spus medicul, inseamna ca asa este.

| Catrice a răspuns:

Orice vedere cu probleme e riscanta la volan.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Problema ta e faptul ca ai mers la doctor sa-ti spuna asta...
Acele persoane care au dioptrii mai mari si conduc fara probleme,nu sau complicat sa faca verificarea asta, ca le spunea exact acelasi lucru, asta au decis ei, ca dioptria ta sa se incadreze la incapabil in a sofa DAR... daca esti putin isteata poti sa eviti o parere a doctorilor si sa faci ca cei cu care te-ai comparat sa conduci si cu dioptria asta...(deci tu ai dreptate, incadrarea pentru incapabil sa conduci e pusa la o limita pe care au incalcat-o multi dar ei au incalcat-o ca vor.le da si lor doctorul exact acelasi raspuns ca si tie 100% )

| darrio2007 a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Păi nu trebuia sa mearga la doctor pentru controlul oftalmologic daca vrea sa dea de permis?

| OmBanal33 a răspuns:

Da, esti periculoasa, sofatul necesita concentrare, reflexe bune si o vedere buna.
Poti pune in pericol pe cei din jur.