| Nimeni10 a întrebat:

Eu sunt mai anxios de felul meu, in ultima perioada simt disconfort in zona inimii, cand respir adanc simt inima o ia razna sau mi se pare mie, acum ma stresez si cu virusul asta nu pot face nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Introvertirea duce la anxietate, un om pudic devine anxios cu timpul și de cele mai multe ori se complace și nu face nimic în privința asta tu ai stima scăzută din cauza ca să făcut bully de tine cândva dă-l în colo de virus ca sistemul tău imunitar îl va elimina, anticorpii, evita locurile aglomerate, tramvaiele, autobuzele etc
Dacă ești anxios de ce nu mergi la un specialist? Anxietatea provine din prea multe frici are la baza frica tu singur ți o induci ea e inexistenta da simptomele sunt reale corpul trăiește emoțiile, gândurile fricile și atunci apar simptome de genu și multe altele trebuie sa îți reautoeduci tiparul gândirii, fluxul gândirii eu cred ca l-ai copiat de la părinții tăi acest tipar sau ai avut traume, copilărie grea și asa mai departe peste care nu ai putut sa treci. Psihologul în cazu tău te poate ajuta cel mai mult sa îți recapeți încrederea în tine

| Nimeni10 explică (pentru anonim_4396):

Introvertirea te referi la socializare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimeni10):

Persoanele introvertite sunt asociali cu persoanele necunoscute, au o fire închisă nu prea socializează.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți sugerez sa mergi la psiholog fiindcă mai târziu aceste probleme se vor înrăutățiiwinking

| Nimeni10 explică (pentru anonim_4396):

La socializare te referi sau sănătate?
Nu tot timpul sunt așa, nu sunt panicat de virusul asta in niciun caz, doar ca nu poți sa te apuci de treaba din cauza asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimeni10):

Pai nu ai probleme de sănătate ca durerea ce o resimți tu in zona pieptului e de la anxietate e un simptom al anxietății dar dacă deja începi sa ai astfel de simptome nu e prea ok, de virus nu îți face prea multe griji ar trebui sa fi axat mai mult pe problemele tale interioare, emoționale nu de acest virus. E bine dacă nu ești tot timpul asa, încearcă sa îți găsești o iubita te va schimba mult nu te mai gândi la corona problemele tale sunt mai serioase decât acest virus.

| Nimeni10 explică (pentru anonim_4396):

Sa speram ca se rezolva

11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca iti trece atunci cand te calmezi e anxietate, iar asta se trateaza cu terapie, dar si cu autocontrol si activitati diverse. Daca simptomele nu au legatura cu starea ta psihica, mergi la un control medical

| Violleta2022 a răspuns:

Poate vrei sa spui disconfort la plamani, nu la inima, ca plamanii dau probleme la respirat.
inima o ia la trap deoarece ii induci tu stres si panica, dar pentru atata lucru, nu se inatmpla nimic, ca nu ai inima bolnava.
Daca te streseaza virusul asta, stai in casa si evita sa intri in contact cu lumea, asta este unica forma prin care te protejezi. Vizitele si plimbarile fiind interzise, ca sa nu risti contaminarea.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un consult psihiatric daca tot zici ca esti anxios de fel. Acesta consideră daca ai ceva sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti sugerez sa ai grija de tine si sa stai linistit, banuiesc ca este doar de la stres starea pe care o ai, nu esti singurul. Am o prietena care in perioade stresante are stari de voma, dureri de cap, dureri in piept si ii trece imediat dupa ce depaseste momentul. Totul tine de cum gandesti si de cat de mult de panichezi. Personal virul asta nu cred ca este asa de grav cum zice toata lumea. Se exagereaza foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă sa bei ceai de sunătoare 1 luna de zile de 2 ori pe zi și o sa vezi ca o sa te simți mai ok sportul reduce anxietatea exercițiile fizice regulate tratamentele pentru anxietate toate au ca efect advers anxietate sau da simptome ale anxietății într-un mod paradoxal iei pastile anxietate, anxiolitice ca să îți dea ca efect advers exact se ce problema suferi tu