| mateisitudor a întrebat:

Eu transpir în palme doar in situatii sociale stresante pentru mine. Cand sunt cu prietenii nu transpir aproape deloc in palme, însă cand sunt cu prietena mea, de ce transpir in palme? Voiam să stiu care e cauza, ca sa incerc sa remediez. Transpirația asta din palme cand sunt cu ea e din cauza anxietatii sociale, din cauza ingrijorarii/ fricii de a nu face ceva gresit cu ea? Sau care ar fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Cred ca mai degraba din cauza emotiilor.
Ai putea sa mergi la un medic sa vezi ce spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai dreptate. E pe fondul anxietăţii. Şi mie mi se întâmpla mai de mult.

| mateisitudor explică (pentru anonim_4396):

Si cum ai rezolvat problema?

| Bruno92 a răspuns:

E cauzata pe fond psihic

| aimullah123 a răspuns:

Daca ai anxietate sociala ar trebui sa fii nelinistit, tensionat in prezenta oamenilor (in special straini). Daca nu poti privi o persoana in ochi cand vorbesti cu ea, tremuri, te inrosesti, transpiri, iti pierzi ideile cand vorbesti, iti creste ritmul cardiac, nu te poti concentra etc. este posibil sa ai anxietate sociala. In schimb daca ti se intampla asta doar in preajma unei fete atunci nu e suficient ca sa poti spune ca ai.
Am avut un coleg caruia ii transpirau mainile fara sa aiba sociofobie.