| AnaMariaGerman a întrebat:

Existã vreo legătură între durerile menstruale și faptul că nu mi-am început viața sexuală? Vă rog, spuneți-mi dacă de aceea mă doare burta atât de tare în fiecare lună.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu exista nici o legatura. Daca durerile sunt cu adevarat severe si nu te lasa sa iti duci viata normal, in ciuda faptului ca faci sport (care amelioreaza mult durerile menstruale), mergi sa faci o ecografie pelvina, este posibil sa ai o problema de sanatate. Inceperii vietii sexuale nu te va ajuta, ba poate chiar sa iti agraveze problema daca nu o tratezi inainte.

| AnaMariaGerman explică (pentru Brigaela):

Am fost la medicul ginecolog si mi-a spus cã nu am nimic.

| Brigaela a răspuns (pentru AnaMariaGerman):

Atunci poate esti prea sedentara. Incearca sa faci ceva mai multa miscare, in fiecare zi, inclusiv in zilele menstruatiei si asta te va ajuta mult (nu imediat, dar in 6 luni vei vedea imbunatatiri semnificative)

| AnaMariaGerman explică (pentru Brigaela):

Adevãrul e cã nu fac sport deloc, doar cat merg de colo-colo. O sã mã strãduiesc ca de acum sã fac.

| RAY a răspuns:

Nu, sper ca nu ai intarnit un badboy care sa te pacaleasca ca daca faci sex o sa scapi de acele dureri, nu mas mira la cat de credule sunteti

| AnaMariaGerman explică (pentru RAY):

Mi-a spus o femeie. Mai exact un ginecolog. Și oarecum nu stiu ce sã cred.

| RAY a răspuns (pentru AnaMariaGerman):

Aia nu stie ce vorbeste, nu are nici o legatura una cu alta

| Freya1 a răspuns:

Nu are.Ia un nospa si iti vor trece

| AnaMariaGerman explică (pentru Freya1):

Nu pot sã iau pastile, vomit tot ce mãnânc sau beau.

| Freya1 a răspuns (pentru AnaMariaGerman):

Pai nici sexul nu te ajuta la nimic draguta

| AnaMariaGerman explică (pentru Freya1):

Atunci de ce domna ginecolog mi-a spus cã asta ar trebui sã fac? Își bate joc de mine sau ce?

| Freya1 a răspuns (pentru AnaMariaGerman):

E aiurea ce spune eu cred ca tu esti curioasa de asta

| AnaMariaGerman explică (pentru Freya1):

Sincer vreau doar sã scap de durere și atât. Nu-mi trebuie acum sã mã ***. Vreau doar sã mã pot simți mai bine în primele 2 zile. Nu vã imaginați ce greu îmi e în fiecare lunã când am. Nu pot sã mãnânc sau sã beau pentru cã vomit. Abia ajung la baie, tremurand tot timpul si având impresia cã o sã cad din picioare. E un calvar pentru mine toatã chestia asta. Nu merg la facultate, nu am fost la examene din cauza asta. Abia pot sã umblu prin casã. Vã rog sã mã înțelegeți si dacã e posibil sã mã ajutați.

| Freya1 a răspuns (pentru AnaMariaGerman):

Pai nu e norml sa ai simptomele astea iar daca ginecologul nu a remarcat ca e ceva mai grav e aiurea atunci mergi la altul sa nu ai ceva complicati.Toate avem dureri atunci dar daca sunt exagerate mergem la medic care ne investigheaza si ne da tratament poate o sa iti dea ceva anticonceptionale

| AnaMariaGerman explică (pentru Freya1):

Iau si anticoncepționale. Acum îmi vine la 28 de zile, normal. Dar durerile persistã. O sã încerc sã merg la alți medici. Mulțumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaMariaGerman):

Am pățit ca și tine, doar că mie mi-a spus că am metroragie.
Mi-a dat anticoncepționale, iar după 6 luni de când am terminat tratamentul ăsta am rămas cu dureri doar în prima zi. Dar la fel de infernale.
Mie îmi trece cu ceai de sunătoare și 2-3 pastile (no-spa forte, brufen, Nurofen etc). Doar așa mă pot da jos din pat.
Și sport, cum s-a mai spus, dar nu sport de 1-2 alergări pe săptămână.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista absolut nicio legatura

| m1dn1gh7 a răspuns:

Ma indoiesc.
Off topic. Ce-ai mai facut cu baiatu' ala? Te-a cerut de nevasta la hotel?

| AnaMariaGerman explică (pentru m1dn1gh7):

Nimic

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru AnaMariaGerman):

Inteleapta decizie! big grin

| AnaMariaGerman explică (pentru m1dn1gh7):

Merci!