anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU!
Am 16 ani si as vrea sa incep sa iau anticonceptionale. Am auzit ca acestea sunt bune pentru durerile menstruale, deoarece in fiecare luna ma doare foarte rau si am incercat si niste pastile, dar nu mereu isi fac efectul, iar pe langa asta am destul de multe cosuri si am inteles ca dispar de la anticonceptionale. Inca nu mi-am inceput viata sexuala dar am de gand intr-un viitor apropiat. Totusi am citit ca anticonceptionalele au destul de multe reactii adverse si fac mai mult rau decat bine, voi ce spuneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu lua anticonceptionale! Gandeste-te ca bagi hormoni in tine, ca ti se va schimba corpul, poate te vei ingrasa, poti avea probleme cu circulatia sanguina, sa faci varice. Au o groaza de efecte adverse! Cel mai adesea se observa scaderea libidoului si depresia. Pur si simplu, din senin, esti tot timpul trista.
Daca ai rabdare, ti se va mai regla in vreo 2 ani ciclul menstrual si nu vei mai avea asa probleme.
Sincer, e mai bine sa suferim decat sa ne otravim! Oricum, femeile sunt facute sa reziste unei nasteri, deci niste dureri lunare sunt nimic pe langa durerea de la nastere.
Iti recomand antiinflamatoare gen nurofen, marcofen, ibalgin.
Si cosurile iti vor disparea cel tarziu pe la 21 de ani, depinde de organism.
Acum, e decizia ta daca vei lua anticonceptionale. Insa eu din ce am vazut la alte fete, nu recomand.

Răspuns utilizator avertizat