| Joker3134 a întrebat:

Exista antidepresive fără reteta? Adica sa le pot lua de la farmacie, simplu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bun anti-depresiv: o gasca vesela de prieteni, cu care te intalnesti chiar si de 2-3 ori pe zi happy

| Bondarel99 a răspuns:

Sunatoarea
5-HTP (asta e cel mai puternic)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sportul, e un antidepresiv natural

| alex495 a răspuns:

Nu, lasa xanax ul. fumati iarba daca chiar asa de stresati sunteti unii

| unvecin a răspuns:

Aș zice să te gândești mai întâi la soluțiile simple / naturale / fără posibile efecte adverse:

- Sport / mișcare - studiază un pic pe tema asta, ideea e că funcționează garantat

- muncă / a fi util - fă ceva, fă mai mult, dacă la sfârșit de zi simți că ai produs ceva cât de cât vor urma satisfacții

- cadouri / surprize / dărnicie - fă-ți ocazii cât mai dese să îți îndrepți
atenția spre cineva din jur. Cu cât te gândești mai puțin la propriile probleme cu atât mai bine. Întotdeauna sunt oameni care trec prin situații mai dificile decât noi, dacă le suntem sprijin vom avea din nou satisfacții. Dacă vezi un copil fă-i un desen, un model origami, dă-i un creion - o hârtie, orice... și bucuria lui va curge spre tine. Te simți excelent atunci. Mi-am făcut obiceiul să fac surprize copiilor. E fain să-i vezi la început cum se tem să se apropie, iar apoi vin și se lipesc de tine, pentru simplul fapt că le-ai dăruit ceva din timpul tău etc, lucruri minore.

- un hobby nou - sau mai multe. E deosebit când înveți lucruri noi. Valoarea ta crește atât în ochii proprii, cât și în ai celor din jur.

- vizitează locuri noi, rupe monotonia, mai ales plimbările în natură te încarcă pozitiv

- ia pauze, ziua a șaptea a săptămânii e zi de odihnă. Folosește-o să citești, să petreci timp cu familia și prietenii, să vizitezi un bolnav etc. Foarte eficient contra stresului.

- fă locul în care stai să arate cât mai bine, cât mai ordonat și natural. Adaugă flori. Adaugă muzică frumoasă... Încearcă muzică clasică. Exemplu: Haydn - Symphony No. 100 in G Major (Military). Gusturile se cultivă, se formează. Ascultă încet dacă tare nu-ți sună bine. Îți formezi o cultură și aici.

- decarcă-ți emoțiile într-un mod artistic. Apucă-te de desen, pictură, muzică etc. Poți pune pe pânză exact ce-ți vine, nu trebuie neapărat să semene cu ceva. S-ar putea să iasă picturi abstracte de o valoare mare. Sunt multe trăiri pe care nu le poți pune în cuvinte, dar le poți exprima (de multe ori chiar inconștient) prin artă.

- lucrează la cauze, repară ce poți repara, împacă-te cu lucrurile care nu se pot repara. Dacă nu găsești soluție la un lucru este un moment când trebuie să decizi că acel lucru nu reprezintă o problemă. O problemă adevărată are soluții.

- mintea și corpul sunt într-o mare legătură: adoptă obiceiuri bune pentru corp și mintea va avea de câștigat.

- Voința cu cât o folosești mai mult cu atât devine mai puternică. Fă, și în spirit de glumă / joc, lucruri care cer exersarea voinței, de exemplu ceva de genul: luna asta sting lumina la 22:30 și stau în pat până cel puțin la 6 fără să pun în fața ochilor ecrane, indiferent dacă dorm sau nu. Sau: mănânc la ore regulate, nu mănânc nimic între ca să dau stomacului pauză. Sau: luna asta nu mănânc zahăr. Sau: luna asta zilnic citesc măcar o pagină dintr-o carte. Câștigi enorm făcând așa.

- ai răbdare cu tine... nu toate lucrurile se rezolvă instant. La unele trebuie lucrat constant.

Mult succes! happy (Sunt doar sugestii, dar mă aștept că și una singură luată în considerare poate face o diferență. Tare m-aș bucura să aud că ai încercat.)

Răspuns utilizator avertizat
| JulyDreams a răspuns:

Sunt din alea naturiste, din plante care se dau fara reteta. Le fac reclama ca ar avea efect antidepresiv.

| Angelindeed a răspuns:

Sunt ceaiuri la farmacie