| XatomisX a întrebat:

Exista ceva sampoane pentru ca parul sa nu se mai ingrasa asa rapid daca m-am spalat vineri si azi e ca naiba si a trebuit iar e prea rapid am parul lung si sunt baiat merci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| manu21 a răspuns:

Tu ai o secretie abundenta de sebum. Sebumul in exces nu numai ca ingrasa parul, dar da nastere si la matreata grasa si duce la caderea parului.

Deci daca observi ca iti cade parul, este sigur din cauza excesului de sebum, insa e o cadere reversibila. Odata ce scapi de sebumul in exces, iti va creste din nou parul.

Poti intreba la magazinele naturiste de sampoane pentru par gras.

uite o prezentare video zic destul de bine facuta, despre combaterea excesului de sebum la nivelul scalpului:

http://www.youtube.com/watch?v=CQ5Cm5BHBjw

| XatomisX explică (pentru manu21):

Da e destul de gras parul dar nu asa de rau cum zici tu laughing) si da mi-am cumparat un sampon pentru par gras

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema (inca o mai am, dat e mai bine acum). La mine a functionat Syoss, in sensul ca in loc sa ma spal o data la 2-3 zile, ma pot spala o data la 4-5 zile. Un alt sampon bun, dar pe care, insa, nu stiu cat de usor il poti gasi, este cel cu argila de la AlVerde, pe care il poti gasi in supermarket-urile DM. Oricum, nu ai cum sa scapi de problema asta definitiv, fiindca asa este tipul de piele. In orice caz, nu iti recomand sampoane gen Wash&Go sau Head&Shouldres. Astea, din cate am vazut, mai rau iti agraveaza problema. Insa cum spunea, depinde de tipul de piele.

| XatomisX explică (pentru thegatekeeper):

Da de cazut iti cade des? mie cam da dar cred ca e timpul de regenerare

| thegatekeeper a răspuns (pentru XatomisX):

Si mie la fel. Inainte nu prea imi cadea, dar de cand l-am lasat sa creasca, a inceput sa cada. Este foarte probabil sa fie din cauza ca se regenereaza si este normal. Oricum, cu cat parul este mai lung, cu atat sunt mai multe sanse sa cada mai multe fire de par.