| Wehrmacht a întrebat:

Exista efecte nocive daca planta Atopa Belladona(matraguna) sta prin casa ca element decorativ? Stiu ca este toxica.Si nu...nu sunt nici animalute nici copii mici prin casa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

In natura, in mare sau vreo specie anume de matraguna de la gradina botanica. Nu se gasesc in comert in florarii sau magazine de profil. Planta respectiva se gaseste in toata tara pe campuri.

3 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Nu are nimic, din ce spui nu sunt copilasi nestiutori sa se atinga de fructe.
E ok

| Wehrmacht explică (pentru vangaelis):

Mersi.O pot lua de la magazine cu chestii d-astea...botanice sau trebuie sa ma duc de nebun prin natura sa o caut?

| vangaelis a răspuns (pentru Wehrmacht):

In natura, in mare sau vreo specie anume de matraguna de la gradina botanica. Nu se gasesc in comert in florarii sau magazine de profil. Planta respectiva se gaseste in toata tara pe campuri.

| AnaRadu a răspuns:

Hei. Nu stiu prea multe dar din ce am auzit această plantă are mai multe denumiri, inclusiv Belladonna, Cireşele morţii şi Murea Diavolului.
Atât fructele cât şi frunzele sunt extrem de toxice şi se cunosc cazuri în care copii au murit după ce au mâncat doar două fructe.
Aceasta este una dintre cele mai toxice plante din Emisfera Vestică, iar consumarea fructelor duce la delir, halucinaţii, pupile dilatate, sensibilitate la lumina, tahicardie, dureri de cap, eruptii ale pielii şi convulsii.
Dacă nu primesc antidotul la timp, cei care manâncă aceste fructe, vor muri din cauza problemelor de respiraţie şi al ritmului alert al inimii. Deci bănuiesc că nu prea este bine să o ţii in casă ca plantă decorativă, chiar dacă nu sunt copilaşi in casă sau animale de companie. Sper ca te-am ajutat.