| mIsTeR a întrebat:

Exista la noi in tara copii cu sindromul down?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Da si inca foarte multi, eu am un vecin, dar tin sa va spun ca este foarte inteligent, are o memorie extraordinara.

12 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Da sunt.

| nicky a răspuns:

Foarte multi.

eileen
| eileen a răspuns:

Desigur, sunt... sora mea este psihopedagog si lucreaza la o astfel de gradinita destinata copiilor cu probleme psihice si din nefericire imi spune ca nu sunt conditii de lucru cu copiii, nu sunt materiale, fonduri, etc.

| borsec a răspuns:

Da sunt.

| leluc a răspuns:

Exista foarte multi

| sese a răspuns:

Prima oara cand au vazuti acesti copii a fost in 1990 -la TVR; a fost o publicitate negativa pentru tara.Nu stiu sa se fi schimbat ceva in mod radical.

| alma a răspuns:

Da sunt o multime si sunt foarte simpatici eu lucrez cu astfel de persoane si sunt mult mai intelepti decit credem, avem de invatat multe lucruri bune de la ei.

| maya_4030 a răspuns:

Banuiesc ca nu ai vazut din moment ce ai putut intreba asta, sunt din nefericire destui si sunt destul de marginalizati, dar asa e in Romania.

| mariana_7566 a răspuns:

Sunt foarte multi din pacate. iar adolescenti sau oameni maturi ii vedem la tot pasul.trebuiesc ajutati de noi cei care nu avem acest sindrom.

| doinisor a răspuns:

Sigur ca exista si eu am unul are 21 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate da...atat vreme cat testele genetice nu sunt facute pe scara larga, vor exista si boli din acestea care pot fi evitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sigur ca exista.prin 98, o prietena de-a mamei mele a nascut un baietel cu acest sindrom iar medicii i-au recomandat sa il lase intr-un centru specializat pentru ca oricum va muri. ea a refuzat si l-a luat acasa, dar ii era foarte greu sa il ingrijeasca pentru ca nu existau centre care sa ajute acesti copii cu adevarat, copii dusi in centre mureau cu zile.intr-un final femeia nu a mai rezistat si l-a dus intr-un asemenea centru sperand ca ii va fi mai bine. dar la o saptamana a murit copilul.acum nu mai stiu in ce stadii sunt aceste centre si ce sanse de vindecare au acesti copii in romania. eu am lucrat in spania cu o fetita Down si iti pot spune ca daca sunt ajutati si daca fac recuperare pot duce o viata aproape normala.binenteles ca au anumite deficiente, dar foarte multi castiga lupta cu viata si se integreaza in societate cu succes.totul depinde de atitudinea medicilor fata de acesti copii si de parinti.