| anonim_4396 a întrebat:

Exista scoli speciale in Romania? Adica pentru copii cu sindromul Down.

6 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Din pacate, exista scoli unde oamenii cu dizabilitati sunt bagati si educati la gramada: autisti, sindrom down, schizofreni... E nasol. Chiar daca toti au dizabilitati mentale, au totusi nevoi diferite, nu ii poti baga la un loc si sa le dai un singur profesor.

| csintalan a răspuns:

...scolile speciale au fost desfiintate la cererea E Nikolson, sunt clase CES,, clase cu nevoi speciale,, intr-o scoala, dar...

| mioara a răspuns:

Intra pe www.sfatul medicului.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am intalnit un caz in care scoala a primit un copil cu sindromul Down, copilul este acum in clasa a4a, dar au adus o invatatoare care are si specializare in copii cu handicap. eu cred ca depinde foarte mult si de directorat si de sprijinul primariei. dar in general se procedeaza asa cum spune Psiholoaga, si nu numai in romania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spre rusinea noastra ca romani, educatia in Romania este un dezastru. Eu nu traiesc in Romania (si sincer nici nu vreau sa ma intorc sa traiesc acolo ) dar in toate tarile s-a dezvoltat sistemul de educatie inclusiva, ceea ce inseamna ca pot fi scolarizati copii cu dizabilitati in scoli normale, sunt ajutati de pedagogi si psihologi iar in Europa cadrele didactice sunt pregatite in educatia speciala. Dar Romania nu o sa poata ajunge la nivelul tarilor europene, vazind un copil cu handicap ca o rusine si o povara.

| cristina_9950 a răspuns:

Eu cred ca da. Dar in orice caz poti cauta pe google si asa poti sti cu siguranta.