| destroyed a întrebat:

Există pastile de anxietate fără rețetă?
Dar ceva mai bunicel, nu doar pe bază de plante care nu se simte nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi!
Apreciez big grin
Psihologia mă atrage foarte mult,am studiat nu vorbesc sa mă aflu în treabă aiurea.
Chiar Psihiatru a spus de nenumărate ori: " îți dau ceva sa te liniștești" anxietatea mea este foarte serioasa,sau era,de abia puteam ieși din casă,deci depinde de stadiul anxietății,dar sa ști că o anxietate gravă care o durat mult în majoritatea cazurilor lasa sechele,face chiar ce nu face depresia deși depresia este mai gravă cauzând in cele mai horror situații inflamații a creierului. O anxietate gravă afectează și funcția cognitivă,la fel și depresia,mai ales depresia! Unii cred că au scăpat de anxietate că au "scăpat aparent de simptome",dar de fapt atunci a trecut in psihoza și ei habar nu au,o țin pe a lor dar nu își dau seama că sunt deja game over! Ei au realitatea lor proprie,ori cât incerci sa le explici ei o țin pe a lor dar ei nu realizează că sunt psihotici și au realitatea distorsionată,că efectiv sunt nebuni,unii chiar irecuperabili fiindcă nici tratament nu vor sa accepte să îl urmeze! Da,de la o anxietate horror in care îți genereaza o agitație psihomotorie persistenta se poate ajunge la paranoia,adică la psihoza cronică daca anxietatea nu este tratata corespunzător și individul se izolează complet de societate,dar trebuie sa fie evident predispus genetic la a dezvolta psihoza,odată ce ai intrat în boala asta ai pus-o! Evoluează glonț spre schizofrenie,aici deja ești game over,o zi fara tratament îți poate pune viața în pericol ție respectiv celor din jur.
Antidepresivele au rolul de a suprima gândurile de suicid,și chiar o fac,dar nu pot vindeca complet o depresie gravă niciodată,dar un episod depresiv da că nu e așa inradacinat in subconștient. Cu cât se izolează de societate crezând fals că e în siguranță că așa te face sa crezi,cu atât ea se va agrava și va fi mai greu de tratat,omul cu anxietate are nevoie mereu de stimuli,sa îl stimuleze ceva,altfel anxietatea lui va coexista probabil și cu alte afecțiuni că anxietatea daca nu e tratata corect vine in unele cazuri și cu atacuri de panica,depresie,depersonalizare,derealizare,agorafobie, tulburare obsesiv compulsiva și în cazuri rare psihoza! Așa se întâmplă când ea este lăsată la voia întâmplării. Vulnerabilitatea genetica este cauza fundamentală a acestor afecțiuni.
Somnul este de AUR când ai astfel de probleme, că el regenerează organismul, mintea, totul. evident somnul la ore potrivite 22:00-02:00 și trezitul sa fie in general la 7-8-9 dimineața,programul de somn este esențial,chiar primordial. In rest alimente ce conțin bacterii probiotice/prebiotice care ajuta la refacerea florei intestinale ( al doilea creier),da de la flora intestinala pot apărea probleme de natura psihică fiindcă are mare corelație cu sănătatea mintală,cu creierul uman.
Altceva ce mai ajuta este sportul,epuizarea psihică și fizică,reflexoterapia,acupunctura,exerciții fizice regulate,tehnici de respirație,meditație,yoga,plimbari în natură,realizări, expunere la soare,multă mișcare,socializare, și iubirea, da iubirea contribuie foarte mult, aduce o sumedenie de beneficii, ura și invidia pe x sau y face să gândești mereu negativ, daca mereu gândești negativ atragi numai lucruri negative în lanț. Și să ajuți in sărman pe strada cu ce poți ajuta.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceva mai bunicel iti poate da numai medicul psihiatru si numai pe reteta, ca asa cumpara toti nebunii si se drogheaza.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Alea de plante sunt ok, dar dureaza o saptamana-doua pana se simte ceva. Emocalm, de exemplu.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu exista pastile de anxietate fara reteta, ca s-ar ajunge usor la abuzuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, Sedatiff PC, ori la și trei pe zi. Pe lângă poți consuma și ceai de sunătoare.

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 4 minute | ZenoDinCitium a răspuns:
Da, Sedatiff PC, ori la și trei pe zi. Pe lângă poți consuma și ceai de sunătoare."

INVATA SA CITESTI DUDE, INVATA SA CITESTI

sedatif pc si sunatoare SUNT NUMAI PLANTE si sunt doar frectie la picior de lem de esenta tare

raspunsul e... *NU*, imi pare rau, din pacate, fara doctor nu rezolvi DELOC problema

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Tocmai că nu există, el nu vrea sa meargă la doctor, vrea ceva pentru rețetă, ai dat nefolositor ca o nevăstuica, sugereaza-i tu ceva mai eficient daca ști, dar habar nu ai îți spun eu! Am avut și eu anxietate ușoară și m-a ajutat ceaiul de sunătoare și magne B6. Daca anxietatea este severa evident că nu există alta alternativa dar poate sa încerce,oricum tu ești pe lângă cu psihiatria, îți spun eu de ce; fiindcă nici un tratament prescris de psihiatru nu vindeca complet bolile psihice,doar tratează efectul,el are nevoie de psihoteraput. Alea o sa îl transforme într-o leguma cu timpul,mai ales că poate avea rezistenta la anxiolitice,efectiv îl adoarme,putini doctori dau tratamente eficiente care nu au efecte secundare. Ști ce oferă alea de la doctor? Alte simptome ale anxietății,deci efectiv el ia tratament că să aibă și alte simptome ale anxietății pe lângă cea de care suferă el. Numai daca anxietatea îi afectează grav viața socială atunci se recomanda așa ceva,in general medicii dau anxiar și alprazolam, asta cauzează adicție și nici nu vindeca anxietatea tine minte, niciodată nu o vindeca că sunt calmante, amorțesc mintea, ameliorează simptomele, după ce nu se mai i-au apare recurenta care te rupe

| Anonimul151 a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte adevărat ce ai spus.

Psihiatrii de cele mai multe ori, dau niște medicamente la pacienți doar că să îi "liniștească" spun ei. Dar de fapt, ii fac ca niște legume cum ai zis tu. Doar stări de somnolență, fără chef de nimic etc.

Plus că în cele mai multe cazuri, psihiatrii dau medicamentele doar așa la nimereala. Ca să scape de pacienți și să le vină banii. Iar pacienții să nu aibă nici un efect pozitiv...

Pe lângă asta ii și pune să meargă la "consult" destul de des. Să vadă cum evoluează "anxietatea", depresia etc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul151):

Daca anxietatea lui e gravă nu o sa o poata vindeca niciodată,fiindcă e foarte înrădăcinată în subconștient și pastilele nu tratează și subconstientul,tiparul anxios, refluxul mental,asta o face anxiosul,el avea un tipar de gândire de genu' înainte să se îmbolnăvească,își proiecta mereu eșecul,fricilele, viitorul,gândea negativ,era mereu pesimist. Era oricum predispus genetic anxietății,o avea dar a ignorat-o cum am făcut de altfel și eu. Eu am incercat multe tratamente anti-anxietate și nu m-au ajutat deloc,doar xanax mă ajută dar nu vindeca,până nu e schimbat tiparul gândirii nu o sa scape niciodată complet de anxietate indiferent cate tratamente ia,și oricum anxietatea care te rupe p termen îndelungat te lasă cu sechele,asta nu îți spun medicii, ei spun că pastilele vindeca; vindeca elae pe mama lor de muisti mincinoși că nu au nici un interes doar bani vad in fata ochilor.
Și overthink-ul o "alimentează', gândirea excesiva, asta o avea dinainte sa se îmbolnăvească de anxietate.
Anxietatea poate avea foarte multe cauze, nu pot vindeca pastilele bolile psihice că nici în 2022 oamenii de știință nu au aflat unde se afla mintea. Da, daca merge la Psihiatru și la psiholog e altceva, dar depinde, uneori e nevoie de ani de zile așa scapi, uneori de câteva luni, și câteodată toată viața fiindcă anxietatea e foarte complexă și omul anxios nu își permite să meargă la un psihoterapeut că ședințele sunt foarte costisitoare.

| destroyed explică (pentru anonim_4396):

Omule, tu chiar stii ce vorbești. Respectele mele!

| StripperRaoul a răspuns (pentru Brizbriz):

Corect

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 10 ore | ZenoDinCitium a răspuns (pentru Brizbriz):
Tocmai că nu există, el nu vrea sa meargă la doctor, vrea ceva pentru rețetă, ai dat nefolositor ca o nevăstuica"

nu, am dat nefolositor pentru ca nu ai citit moare si CLARRR
"nu doar bazat pe plante"
iar raspunsul tau e bazat pe plante

deci, trebuie sa ii spui ca NU EXISTA FARA RETETA, nu sa bati campii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Sa meargă la un psihoterapeut nu sa se îndoape cu prostii, nici alea nu sunt eficiente am incercat eu ogramada de tratamente și nu au dat nici un rezultat. Tratează efectul nu cauza! Normal că e bazat pe plante fiindcă cele chimice dau adicție și nici nu vindeca.

| Anonimul151 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Chiar așa e. Și eu am anxietate, însă nu am luat nici un medicament.

E extrem de greu să treci peste anxietate. Majoritatea oamenilor cu anxietate, gândesc așa, negativ și zic vă "Era mai bine atunci pentru că..." etc., le este frică, se gândesc cum va fi în viitor etc.

De anxietate, cum zici tu. Dacă scapi vei rămâne cu sechele. Și o părticică mică din acea anxietate tot va rămâne. Nu va dispărea complet. Și eu încerc, să ignor această anxietate, uneori îmi iese, dar uneori nu.

Pai normal că acești medici spun că pastilele vindecă că altfel nu ar avea pacienți.

E nevoie de un timp destul de îndelungat va să scapi de anxietate, depresie etc.

Din păcate așa e. E foarte scump, să mergi la aceste ședințe. Oamenii, nu pot.

Rata de anxietate, depresie de când a început pandemia este extrem de mare.

Dar și înainte a fost.

E foarte adevărat tot ce ai spus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul151):

Nasol e când ai și depresie și anxietate, ești lovit de 2 monștrii deodată și oamenii nu te înțeleg și nici nu te sprijină,fug de tine,până și familia! In Romania e greu să scapi de așa ceva că intervin mereu factori externi: facturi uriașe,lipsa de job, loc de muncă prost platit, hateri, dușmani, idioți,prosti,cocalari care își bagă fundul in nasul altora în loc să își vadă de ciorba lor,chiar și colegii de la muncă te pot enerva sau vecinii. Este un stres iminent,pe care e foarte greu să îl gestionezi daca mi ești sprijinit de nimeni.
Într-o țară de cocalari ca Romania plina de țigani infecți e greu să scapi de așa ceva că ăștia mereu sunt puși pe fapte rele, in tara asta cu cat ești mai bun și cinstit cu atât ești luat mai mult de prost, suntem o nație infecta și primitivă, și Românii nu doar Rromii. Dar de când a venit pandemia multi au înnebunit, greu te mai înțelegi cu cineva

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asta am zis si eu, fara doctor nici o sansa sa rezolve nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Daca chiar are anxietate da, dar nu are anxietate de tipul in care sa ii afecteze grav situația socială, sa devină nefuncțional, acolo trebuie urgent mers la Psihiatru. Sa încerce 3 luni de zile și la un Psihiatru dar daca nu își schimbă tiparul de gândire degeaba,acest tipar îl avea din copilărie,este foarte greu să reautoeduci tiparul gândirii,măiestrii spirituali de abia reușesc,psihologii de categorie grea nu pulifricii pensați. Sa trăiască prezentul fara a gândi către trecut și viitor asta e cheia,dar tocmai că gândurile alea chiar anxietatea le generează dacă ești și overthinker e greu de tot fiindcă așa ai tu mindset-ul setat,copiat,preluat de la mediu sau din traume psihologice,fizice intense.
Daca nu ai susținere nu te pot ajuta pastilele dacă ești lupul singuratic, mai ales să învingi o depresie de unul singur fara psiholog este foarte greu,trebuie sa ai mereu cui sa îți spui off-ul daca nu îl spui se înmagazinează in suflet,memorie tot mai mult la pachet cu frustrări. Este important sa fi împăcat cu tine,sa te accepți așa cum ești și să nu te compari cu alții. Fobia sociala este cea mai grea de tolerat,care are simptome de tremur al corpului,cu așa ceva mă confrunt eu și nici un tratament nu a funcționat,mai degrabă a funcționat cat de cat pe depresie. De ce nu a funcționat pe anxietate? Fiindcă e o chestie mai mult psihologica,o chestie in care tu mereu te autosabotezi,îți induci uneori chiar tu anxietatea propriu zisa și atacul de panica,mintea este la fel că un calculator,cum o înveți așa o ai,și să scapi de o problema peste noapte,de o problema care a durat ani de zile nu se poate,nu poate înlătura pastilele așa ceva că nu știe problema aia ce generează fricile,alea vin din interior,din insecurități,din lipsa de confidenta,devalorizare,auto-subestimare,timiditate,rușine excesiva,teama de a nu fi judecat,de a nu fi ridiculizat in public,de a nu primi bullying,iar pastilele nu îți pot reautoeduca tiparul gândirii,refluxul mental asta o face un psihoteraput,un coaching,un terapeut,el identifica de ce îți proiectezi mereu fricile și eșecurile, de ce te autosabotezi, e sigur un mecanism de apărare la mijloc care tu crezi că te salvează dar te afunda mai grav in anxietate, e "binele" care îți face de fapt foarte mult rău și te tine in loc, sa stagnezi.

| Anonimul151 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. E extrem de nasol, pentru cei care au și Ancietate și Depresie. Acei oameni, efectiv nu prea mai au viata, din cauza asta. Adică, nu mai au chef de nimic, nu vor să facă lucruri pe care le face un om care nu are depresie și anxietate. Plus că aceste sentimente sunt extrem de ciudate, și xacă le ai povesti la prieteni, familie etc... Mai mult ar râde și după ar fugi.

Cauza depresii și anxietății asta este. Plus agresiunea fizică și verbală.

În unele cazuri, stresul cauzat de muncă, datorii etc, cauzează depresii. Iar acei oameni, ca să scape efectiv se sinucid.

Pe mulți ii interesează viața persoanei X, încearcă să se bage în ea, și uite așa acea persoană se simte stresată, intră în anxietate iar după... depresie.

Pe lângă factorii menționați, mai există mulți...

Inclusiv Agresiunea Financiară.

Asta se întâmplă în cazul femeilor de cele mai multe ori. Adică, agresorul care este bărbatul, îi i-a femeii absolut toți banii, salarul, economiile și nu îi dă nici un leu.

Nu îi dă dreptul de aș cumpara ceva. Nici de mâncare nu primesc. În cazurile de acest gen, femeile intra în depresie care este de cele mai multe ori foarte gravă și greu de scapat de ea.

Din păcate țara asta e plină de oameni de genul, cocalari etc...

E foarte greu de scăpat de astfel de oameni din păcate.

Din păcate asta e România la momentul actual, dar nici nu se mai îmbunătăți cu ceva în viitor. Doar oameni de genul vor exista... Și inclusiv în Conducerea Țării există oameni de genul.

De când a venit pandemia, exact cum zici, toată lumea a înnebunit. De abia te mai înțelegi cu cineva. Și așa va fi și in continuare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul151):

Imnul "Deșteapta-te romane" spune totul despre noi! Babele și moșii sunt cei mai bârfitori și te judeca din orice lucru fără să gândească prin ce a trecut omul respectiv. Și tinerilor le-a indus numai inepții și îndoctrinări, stereotipuri din secolul al XV-lea.
Prostii de multe ori și cei care au IQ mic nu prea se îmbolnăvesc de anxietate fiindcă sunt limitați in gândire

| anonim_4396 a răspuns (pentru destroyed):

Mersi!
Apreciez big grin
Psihologia mă atrage foarte mult,am studiat nu vorbesc sa mă aflu în treabă aiurea.
Chiar Psihiatru a spus de nenumărate ori: " îți dau ceva sa te liniștești" anxietatea mea este foarte serioasa,sau era,de abia puteam ieși din casă,deci depinde de stadiul anxietății,dar sa ști că o anxietate gravă care o durat mult în majoritatea cazurilor lasa sechele,face chiar ce nu face depresia deși depresia este mai gravă cauzând in cele mai horror situații inflamații a creierului. O anxietate gravă afectează și funcția cognitivă,la fel și depresia,mai ales depresia! Unii cred că au scăpat de anxietate că au "scăpat aparent de simptome",dar de fapt atunci a trecut in psihoza și ei habar nu au,o țin pe a lor dar nu își dau seama că sunt deja game over! Ei au realitatea lor proprie,ori cât incerci sa le explici ei o țin pe a lor dar ei nu realizează că sunt psihotici și au realitatea distorsionată,că efectiv sunt nebuni,unii chiar irecuperabili fiindcă nici tratament nu vor sa accepte să îl urmeze! Da,de la o anxietate horror in care îți genereaza o agitație psihomotorie persistenta se poate ajunge la paranoia,adică la psihoza cronică daca anxietatea nu este tratata corespunzător și individul se izolează complet de societate,dar trebuie sa fie evident predispus genetic la a dezvolta psihoza,odată ce ai intrat în boala asta ai pus-o! Evoluează glonț spre schizofrenie,aici deja ești game over,o zi fara tratament îți poate pune viața în pericol ție respectiv celor din jur.
Antidepresivele au rolul de a suprima gândurile de suicid,și chiar o fac,dar nu pot vindeca complet o depresie gravă niciodată,dar un episod depresiv da că nu e așa inradacinat in subconștient. Cu cât se izolează de societate crezând fals că e în siguranță că așa te face sa crezi,cu atât ea se va agrava și va fi mai greu de tratat,omul cu anxietate are nevoie mereu de stimuli,sa îl stimuleze ceva,altfel anxietatea lui va coexista probabil și cu alte afecțiuni că anxietatea daca nu e tratata corect vine in unele cazuri și cu atacuri de panica,depresie,depersonalizare,derealizare,agorafobie, tulburare obsesiv compulsiva și în cazuri rare psihoza! Așa se întâmplă când ea este lăsată la voia întâmplării. Vulnerabilitatea genetica este cauza fundamentală a acestor afecțiuni.
Somnul este de AUR când ai astfel de probleme, că el regenerează organismul, mintea, totul. evident somnul la ore potrivite 22:00-02:00 și trezitul sa fie in general la 7-8-9 dimineața,programul de somn este esențial,chiar primordial. In rest alimente ce conțin bacterii probiotice/prebiotice care ajuta la refacerea florei intestinale ( al doilea creier),da de la flora intestinala pot apărea probleme de natura psihică fiindcă are mare corelație cu sănătatea mintală,cu creierul uman.
Altceva ce mai ajuta este sportul,epuizarea psihică și fizică,reflexoterapia,acupunctura,exerciții fizice regulate,tehnici de respirație,meditație,yoga,plimbari în natură,realizări, expunere la soare,multă mișcare,socializare, și iubirea, da iubirea contribuie foarte mult, aduce o sumedenie de beneficii, ura și invidia pe x sau y face să gândești mereu negativ, daca mereu gândești negativ atragi numai lucruri negative în lanț. Și să ajuți in sărman pe strada cu ce poți ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi desculț pe jos, te va ajuta foarte mult, te identifici cu natura, ne-am abătut prea mult de la natura, de la spiritualitate și de aia ne ia psihicul razna.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu. Din păcate nu există un astfel de medicament. Medicamentele de acest gen, sunt pentru depresie. Pentru anxietate nu există, deoarece intră în categoria de depresie. Aceste medicamente doar un psihiatru sau psiholog îți poate da. Pe bază de plante nu prea există. Dacă vrei să simți efectul trebuie să le iei pe cele care nu sunt pe baza de plante.

Sedatiff PC, este un medicament naturist, pe baza de plante. Îl ții pe limbă doar. Însă este pentru calmare, nu pentru anxietate.

Dar poate ar ajuta foarte puțin și pentru anxietate.

Recomandat ar fi un medicament recomandat de un medic, pe baza de rețetă. Pentru că fără rețetă nu vei găsi un medicament bun.

| Anonimul151 a răspuns:

Dacă chiar nu vrei să mergi la doctor, încearcă cu Sedatiff PC, câteva zile și vezi care e efectul. Rău nu o să îți facă.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Pe vremuri era Distonocalm, dar nu se mai fabrica. Intreaba la farmacie daca a aparut ceva echivalent.

| StripperRaoul a răspuns:

Seroxat este pentru asa ceva una dimi si una seara doar ca na se da cu prescriptie de la psihiatru da ala te scapa in cam 2 3 saptamani pariu pe ce vrei. daca il iei sa mi scrii daca ai scapat. du-te si tu la o farmacista mai tanara ca alea iti mai dau zici ca faci tratament de 1 luna si ti sau terminat si iti trebuie alta cutie si n ai foaia aia de la doctor la tine eu asa il mai scoteam.