| DeriobRazvan a întrebat:

Puteti sa imi spuneti ce alte pastile pentru anxietate exista pe piata asemanatoare cu xanax-ul doar sa nu fie nevoie de reteta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Nu stiu daca exista fără rețetă. Anxin, Distonocalm, Extraveral, astea ar fi mai ok.

| iulian1302 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Buna. Distonocalmul si Extraveralul NU se dau sub nici-o forma fara reteta medicala!

| GoldenZenith a răspuns (pentru iulian1302):

Eh,nu.

| iulian1302 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Eh, crede-ma ca stiu ce spun! Nu vorbesc in necunostinta de cauza. Dupa cum te-ai exprimat probabil cunosti farmacii in care aceste doua medicamente se dau fara reteta insa din punct de vedere "legal" si medical (daca imi permiti termenul) nu este voie acest lucru pentru ca contin substante care sunt din clasa somniferelor precum si din cea a barbituricelor.

| GoldenZenith a răspuns (pentru iulian1302):

Știu și eu asta. Ideea este că în majoritatea farmaciilor de unde stau eu nici nu întreabă macar de rețetă, cel puțin pentru astea 3(hai, poate pentru Distonocalm). Daca spui că e o urgenta, cu atât mai puțin le intereseaza pe tipe de rețetă, deși în mod normal, ar trebui.

| iulian1302 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Din pacate asa se intampla. Nu te poti juca cu viata omului mai ales ca stii, tu ca farmacist, efectele care le pot avea acest gen de medicamente daca nu sunt administrate corect!

| Kogaion a răspuns:

Cele mai bune pastile pentru anxietate sunt alergatul, conversatiile si urcatul pe munte. Nu iti trebuie reteta, nimic.

| alex15ccc a răspuns:

Salut, nu lua patile pentru. Anxietate fara instiintarea unui medic.
Eu am facut aceeasi greseala: am luat benzodiazepine dupa urechie si am capatat o dependenta uriasa... luam chiar si 8.9 pastile pe zi deoarece nu isi mai faceau efectul, am ajuns si la urgenta cu dependenta asta...
Fara reteta se pot cumpara doar de pe piata negra( cu pretul de 5 ori mai mare) sau sa iei de la cineva sub tratament. Chiar si daca cunosti farmacista nu iti va da, deoarece anxioliticele necesita reteta verde( care sunt monitorizate de Cas).
O seara placuta!

| Marylen a răspuns:

Fara reteta medicala sunt suplimentele pe baza de plante care sunt naturale si nu dau dependenta. Iti recomand Glisepan.