| vanicel a întrebat:

Exista reactii adverse la administrarea indelungata de fier?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, intoxicatia cu fier e grava si poate fi mortala. In plus, se asociaza suferinte digestive de tip ulcer sau gastrita.

3 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

In exces e toxic pentru organism, asa ca nu se administreaza nici pe perioade scurte daca nu e indicat de medic in urma constatarii unui deficit.

| cely a răspuns:

Nu iei fierdecat la indicatia medicului in urma nalizelor.

| mara_9541 a răspuns:

La orice fel de abuz exista reactii adverse.se i-a la indicatia medicului, iar in urma unor analize de sange se vede daca mai ai nev.de fier sau nu. ce e mult strica.