| KennenX a întrebat:

Exista si cardiolog care sa nu faca operatii? Adica eu stiu ca sunt cardiologi care fac operatii si altii care doar identifica boala pe care o are un pacient si alte chestii de genul, dar fara sa opereze. As vrea sa stiu daca asa este. Daca puteti sa-mi dati mai multe detalii va multumesc si ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Sunt specializari diferite, cardiologie si chirurgie cardiovasculara. Cardiologul dignosticheaza si trateaza afectiunile cardiace, chirurgul opereaza.

| KennenX explică (pentru Kaℓi):

Stii cumva si cati ani de facultate faci pentru cardiologie?

| Kaℓi a răspuns (pentru KennenX):

Ani de facultate faci sase, pentru medicina happy apoi faci cinci ani rezidentiatul pentru cardiologie, sau sase pentru chirurgie cardiovasculara. Asa cred, nu sunt sigura. Gasesti liste cu specializarile si durata rezidentiatelor pe site-urile facultatilor de medicina.