| Maddy_9902 a întrebat:

Exista un alt medicament care sa inlocuiasca Euthyroxul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

L-thyroxine se gaseste. Substanta activa e Levothyroxinum, euthyrox e doar o denumire comerciala, ca si cele pe care ti le-am scris. Pe langa asta poti sa mai gasesti inca multe altele. Cel mai bine ar fi sa mergi la doctorul tau endocrinolog si sa il intrebi pe el. O sa iti spuna si ce sa cauti (ca sa nu te duci sa intrebi de substanta activa prin farmacii ca la ce aeriene sunt farmacistele pot sa iti spuna ca nu au un medicament chiar daca il vezi pe raft) si pe langa asta o sa iti spuna si ce doza sa iei (majoritatea contin aceiai doza de levothyroxinum intr-o pastila, dar sa nu ai surprize si sa nu trebuiasca sa umblii cu jumatati de pastila).

5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

L thyroxine, Synthroid, Levoxyl, Levo T, Levothyroxine T4, Levoxine, Tirosint, Unithroid. Mai sunt si altele. Substanta activa e levothyoxinum.

| Maddy_9902 explică (pentru gyzzard):

Si se gasesc si la noi? Eu am inteles ca Euthyroxul era singurul medicament pentru afectiuni ale tiroidei.

| gyzzard a răspuns (pentru Maddy_9902):

L-thyroxine se gaseste. Substanta activa e Levothyroxinum, euthyrox e doar o denumire comerciala, ca si cele pe care ti le-am scris. Pe langa asta poti sa mai gasesti inca multe altele. Cel mai bine ar fi sa mergi la doctorul tau endocrinolog si sa il intrebi pe el. O sa iti spuna si ce sa cauti (ca sa nu te duci sa intrebi de substanta activa prin farmacii ca la ce aeriene sunt farmacistele pot sa iti spuna ca nu au un medicament chiar daca il vezi pe raft) si pe langa asta o sa iti spuna si ce doza sa iei (majoritatea contin aceiai doza de levothyroxinum intr-o pastila, dar sa nu ai surprize si sa nu trebuiasca sa umblii cu jumatati de pastila).

| vampiressa a răspuns:

Si eu caut.Eu stiu ca novothiralul il inlocuioeste.Dar mi s-a spus sa imi sun medicul.

| Maddy_9902 explică (pentru vampiressa):

Pai si mama trebuie sa ia legatura cu medicul. Sper sa se gaseasca un inlocuitor.Ar fi culmea sa nu se gaseasca inlocuitor, unii depind de acest medicament.Multumesc pentru raspunsuri si sper sa se rezolve problema.

| tony1997 a răspuns:

Nu exista inca illocuitor! Dar daca vreti euthyros va fac eu rost de 100 sau de 25! la aidiul de mess roberto_victor4@yahoo.com! Preturile sunt bune!