| anonim_4396 a întrebat:

Exista un medicament sau injectie prin care iti poti pierde memoria? Ma refer in caz de urgente, facuta de un specialist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce ti-ar trebui asa ceva? Oricum sunteti cam dusi cu pluta.

| TipaAia369 a răspuns (pentru darrio2007):

Noi? laughing) Ai scris la plural.

| darrio2007 a răspuns (pentru TipaAia369):

Esti dusă cu pluta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe la desene animate am vazut ca o tigaie in cap functioneaza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Memoria este o funcție.
Se poate să pierzi contactul cu zone din creier unde este înmagazinată o anumită informație.
Această modalitate de a pierde contactul cu o anumită informație din capul tău, se poate produce în multe feluri, dar nu există o intervenție chimică pentru aceasta, o injecție.

| Fatamuntilor a răspuns:

Chiar si pentru un specialist..De ce ar face asta in voit?
Sunt accidente in care iti poti pierde memoria!
Sau daca ajungi anii batranetii.
In orice caz, cine si-ar dori asa ceva?

| Donsavas a răspuns:

Exista dar nu fac minuni. Iti distrug neuroni si scad capacitățile cerebrale. Se numesc hipnotice. Prin hipnoză se sterg mai bine la vointa ta dar e greu.

| ziftode a răspuns:

Sa nu iti aduci aminte, ce o sa se intample in seara asta, da: ruffies, bautura

sa iti pierzi memoria de tot, adica amnezie, nu stiu sa existe un medicament, doar lovituri la cap

totusi, daca, chiar vrei sa ajungi o leguma atunci a existat o procedura, numita lobotomie (apare in filmul Sucker Punch), care insa nu se mai practica
https://en.wikipedia.org/wiki/Lobotomy
https://ro.wikipedia.org/wiki/Lobotomie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este,stiu asta pentru ca obisnuiam sa ma cert cu nevasta-mea pentru cum imi cheltuie banii si odata mi-a zis ceva de genul „daca ar exista un medicament sa ti-l dau fara sa stii,sa uiti cati bani ai pe card,ce bine-ar fi, m-am saturat de cat esti de zgarcit, proasta-am fost de te-am luat, doar te-am vazut de la-nceput...".
Bine, a zis mai multe dar eu ma refer strict la ce te intereseaza pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Urgenta cum ar fi? ce urgenta ar putea fi, sa faci o injectie, sa iti pierzi memoria? in ce film ai vazut?

| Adi88 a răspuns:

Cred ca americanii au. Daca au injectii letale pentru puscariasi au si pierderea memoriei