| JamilaGizeh a întrebat:

Exista vreo sansa sa scada miopia, avand in vedere ca o sa port ochelarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Nu, din pacate, singura metoda de tratare a miopiei este chirurgicala.
http://www.i-medic.ro/boli/miopia

| ÎnȚeLePTU1 a răspuns:

Salut! Și eu am purtat o perioadă de' timp ochelari. Și da miopia îți poate' scădea. Acum având în vedere' de' cât de' tari sunt ochelarii în vedere' +,-. Acum depinde' de' ce' dioptrie' ai. Dacă este' dioptria mare' gen -2.00 sau -2.50 ar fi puțin grav dacă ar fi +2.00 sau -2.00 sau -2.00 e altă treabă. Fundă!? :]

| PaulCCraciun a răspuns (pentru ÎnȚeLePTU1):

Pentru a iti imbogati cultura generala, iti spun ca in cazul miopiei dioptriile sunt cu minus, nu cu plus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil. Depinde de virsta si de marimea dioptriilor.

| PaulCCraciun a răspuns:

Din pacate sansele ca miopia sa scada doar purtand ochelari e aproape nula. eu tot miopie am si nu se remediaza, in cel mai fericit caz o poti stopa, dar cel mai probabil ca ea va mai creste treptat cate putin. cand am "detectat" problema, in urma cu aproape 5 ani, aveam -0.75, mi-am facut imediat ochelari, de atunci ii port in continuu, cu exceptia cazurilor cand fac sport pentru a evita orice neplacere, si acum a ajuns la -1.5. si daca nu ai de gand sa faci operatie ( eu personal nu m-am documentat in privinta acestui aspect ) ar fi foarte bine ( si doctorul iti va recomanda ) control de 2 ori pe an, asta pentru a vedea daca trebuie sau nu sa schimbi lentilele, pentru a nu forta ochii.

| Mike02910 a răspuns:

Buna,
Desigur ca esti o sansa. Mai exact operatie pentru a scada de miopia, in general costa cam 20-22 de milioane pe ochi.