| adriana_negraru a întrebat:

Cunoasteti vreun leac natural/naturist pentru insomnie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

In camra in care dormi sa ai un cd player. Incearca sa te bagi in pat mai devreme. Pana in ora 20. Daca trece aceasta ora si nu esti in pat ca sa te relaxezi iti cam trece somnul. Pune pe cd player o muzica relaxanta si in surdina. Muzica cred ca am vazut prin Carfur cevade genul cu apa sau pentru copii e foarte buna muzica relaxanta pentru bebelusi. Acum inchide luminile, poti ca sa lasi o lampa de veghe si un betisor parfumat sus in camera undeva mai departe de pat. Acum poti ca sa inchizi ochii.Somn usor si sa ai vise placute!

13 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Stiu ca ceaiul de sunatoare si tei este relaxant.nu prea exista remedii naturiste deoarece medicamentele impotriva insomniei actioneaza la nivelul creierului. cele naturiste nu sunt la fel de puternice. dar poti incerca.

carla
| carla a răspuns:

Lapte, iaurt ar fi bun si un ceai cald... o carte buna.

| crisa a răspuns:

De multe ori ai insomnii din cauza stresului. Probleme la servici/scoala, probleme cu cel iubit, probleme financiare...
Ideal este sa pui de-o baie cu spuma! Iar in timpul baii, relaxeaza-te total, spunandu-ti ca maine vei gasi rezolvarea problemei/problemelor tale si ca totul va fi bine! Ca doar n-o fi dracu' atat de negru!
Dupa baie pune radioul in surdina (parca europa fm are melodii mai lente), sau un cd slow, si baga-te in asternuturi curate!
Vei adormi ca un pui! happy

| clau44 a răspuns:

CEL MAI BUN ESTE LAPTELE, POATE FI ŞI ÎNCĂLZIT, CIOCOLATA CALDĂ CU LAPTE, EU AŞA BINE DORM DUPĂ EA (ŞI DACĂ ESTE SIMPLĂ, DOAR CU APĂ)!

| gabriellas a răspuns:

Ulei esential de lavanda la tample, ceai de tei, lapte cald cu miere inainte de culcare. Si nu in ultimul rand consumarea energiei in timpul zilei prin diverse activitati cotidiene sau sportive. Crearea unui program de somn ajuta de asemenea. Se intampla la toata lumea sa nu poata adormi intr-o seara. In cazuri ca astea eu iau o carte sau gasesc alta activitate pana cand mi se face somn. Si apoi adorm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da de la plafar dormi calm 2 pilule inainte cu1 ora sa dormi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coma alcoolica. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O partida de sex strong si o tigare dupa... o sa vezi pe urma ce o sa se intample big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai de tei, Remotiv(pastile pe baza de plante), bai fierbinti, molesesc organismul si te adoarme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Remedii naturiste - Recomand Casa de Ceaiuri - Remus Albut- Tinctura pentru afectiuni ale sistemului nervos - contact distribuitor telefon 0734 795 559

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca e bine sa dormi 2 ore inainte sa te culci! asta i leacul!

| gabi_popa a răspuns:

Iti sugerez sa schimbi asternuturile saptamanal (mirosul ala de asternut curat ma face sa adorm aproape instantaneu). Ai putea sa iti parfumezi perna cu levantica, am auzit ca functioneaza! De asemenea, pe mine ceaiul de tei ma trimite direct in vise! happy

| adriana_breazu a răspuns:

Da, ia suplimente de melatonina si fa putina miscare cu o ora inainte sa te culci. Pana sa te bagi in pat, fa o baie calda, apoi deschide putin geamul, sa ai aer, si culca-te!