| metalhead69 a întrebat:

am si eu o intrebare: Daca ai fost fumator, cum ti se pot regenera plamanii? Adica, ce "leac" se foloseste (de preferat naturist)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Depinde de lungimea perioadei cat ai fumat si leziunile pulmonare care au apucat sa se produca.

Daca esti un mare fumator de foarte mult timp si ai ajuns in stadiul in care ai emfizem pulmonar, acesta nu se mai vindeca, orice ai face. Lasandu-te de fumat poti doar opri evolutia lui, ca sa nu ti se distruga si mai mult plamanii.

Daca nu esti un atat de mare fumator incat sa ai deja leziuni ireversibile, renuntarea la fumat declanseaza procesul de refacere a plamanilor. Aparatul muco-ciliar are puterea de a elimina intr-o zi mizeria adusa in plamani de doua tigari. Fa socoteala cam cate tigari ai fumat, imparte la 2 si o sa obtii numarul aproximativ de zile de care au nevoie plamanii tai pentru a se reface. Daca practici o activitate fizica in aer liber (alergare in parc sau prin padure, adica unde nu e aer poluat), procesul poate fi accelerat, pentru ca la efort respiri mai des si patrunde mai mult aer in plamani.

Nicotina din organism se elimina in cateva ore dupa ce te lasi de fumat, pentru ca are timp mic de injumatatire.

Ca tratament medicamentos, mucoliticele te pot ajuta, prin fluidificarea secretiilor pe care le are plamanul de eliminat. Secretiile mai lichide sunt eliminate cu mai multa usurinta de aparatul muco-ciliar. Momentul in care e indicat sa iei aceste medicamente este decis de aparitia tusei. Cand apare tusea, poti incepe sa iei mucolitice (de genul Bromhexin de 12 mg, 3 cp/zi).

Consumul de ceai negru cu lamaie ajuta si el, pentru ca ceaiul negru contine un alcaloid numit teofilina, care face dilatatie bronsica, largind astfel caile de eliminare a secretiilor.

3 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu exista leac pentru plamani! Organele noastra nu sunt piese de schimb si nu se pot repara singure.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se mai pre pot regenera in totalitate!

| emiliaalexandra a răspuns:

Nu se mai pot regenera