| SelenaMe a întrebat:

Exista vreun medicament care sa iti mareasca inteligenta sau mai bine zis atentia si capacitatea de concentrare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Inteligenta, nu stiu, capacitatea de concentrare, cred.
Daca vrei sa fi mai inteligenta, citeste.
NU trebuie sa citesti neaparat carti. Eu am fost, si nu ma laud deloc, felicitat de persoane care imi spuneu ca gandesc foarte matur pentru varsta mea, si asta se intampla cand aveam 14 ani.
De ce?
Pentru ca citeam, si nu carti, ci chestii de pe net, interesante, cu ajutorul carora mi-am format un vocabular, si ed unde am desprins idei.
Faza cu cititul cartilor ajuta foarte mult, iti zic din proprie experienta, pentru ca de ceva timp am inceput si eu sa citesc.
Inteligenta se mareste acumuland informatii, pe care le gasesti peste tot, nu numai din carti.
Eu am ales sa stiu mai multe lucruri decat normal, si de aceea, am inceput sa citesc tot felul de carti, de dragoste, de razboi, cultura, etc.
De ce?
Pentru ca in orice carte exista anumie informatii, pe care le poti folosii, metafore, si multe altele.
Articole de pe net in legatura cu anumite lucruri, documentare si chiar seriale, te pot ajuta.
Niste exemple de seriale care te ajuta in chestii de genul, sunt House Md, serial pe care l-am vizionat de vreo 4-5 ori, si inca o s-o mai fac, preferatul meu, si din care am invatat o groaza de chestii, si The Mentalist, care la fel, te invata multe lucruri, este distractiv, si care te si ajuta, nu e numai despre curve la tv, si oameni prosti.
Informatii gasesti peste tot.
Depinde de tine, cum se "filtrezi", ce fel de informatii preiei, si in ce fel vrei sa-ti maresti inteligenta.

| MenInShadow a răspuns (pentru MenInShadow):

Si scuze pentru toate greselile gramaticale, sunt obosit, si am scris repede, sper sa se inteleaga ce am scris.

| ieco a răspuns (pentru MenInShadow):

Intr-un fel ai dreptate, daca nu citesti nu devii "inteligent", dar sunt medicamente care te ajuta sa te concentrezi, insa isi fac efectul dupa ce le iei de mai mult timp...

| MenInShadow a răspuns (pentru ieco):

Inteligenta nu se obtine citind, ci acumuland idei, pe care le iei SI citind, nu numai citind. Asta este o modalitate, nu este singur, si am explicat-o aici pentru ca la mine a mers.
Citind, acumulezi informatii, care sunt utile in unele situatii, si cum am zis, depinde de informatii.

| Braunion a răspuns (pentru MenInShadow):

Aia de o descrii tu este intelepciune, desteptaciune sau cum vrei tu sa-i mai zici. Inteligenta este nativa si nu se antreneaza.

| MenInShadow a răspuns (pentru Braunion):

Desteptaciunea este cand stii mii de teoreme, si chestii pe care le ivneti la scoala, de exemplu, inteligenta, este cand stii sa folosesti acele teorii, nu neaparat sa le stii pe de rost.
Daca iei idei dintr-o carte, nu esti inteligent, daca stii sa le folosesti, da, esti inteligent, la asta m-am referit.

| Braunion a răspuns (pentru MenInShadow):

Inteligenta este nativa. Daca te nasti prost ramai prost toata viata. Poti sa te autocultivi citind, ca sa nu fii si prost si bivol. Dar prost vei ramane pana pui mainile pe piept, inteligenta nu este un ''skill'' pe care sa-l poti dezvolta.

| MenInShadow a răspuns (pentru Braunion):

Ok, tu cu parerea ta, eu cu parerea mea.
Degeaba te nasti inteligent, daca nu exersezi acea inteligenta, sa zicem ca nasti un copil inteligent, si-l lasi in cap, degeaba, nu-l cultivi, nimic, nu iese nimic din el.
Acum, sa iei un prost, sa-l educi, sa-l duci la scoala, etc, pariu ca o sa para mai inteligent, si poate in unele lucurri o sa fie mai mult decat inteligent.
DAR
Intrebarea nu era despre cine se naste prost, si despre cine inteligent.
Era despre "cum sa-ti maresti inteligenta", adica s-o exersezi, si ce am raspuns eu mai sus, plus jocurile de sah, sudoku, si altele matematice, ajuta la asa ceva, citeste putin pe net si informeaza-te, si o sa vezi ca nu am dreptate, dar nici tu nu ai, suntem amandoi pe la mijloc, avem amandoi intr-un fel, si nu avem.

| Braunion a răspuns (pentru MenInShadow):

Chiar daca nu-l cultivi, tot inteligent va ramane. Ii va merge mintea in orice situatie. Am avut personal o prietena care era bata dpdv al culturii generale, care ramasese repetenta la scoala dar careia ii mergea mintea brici, de ma miram si eu.

| MenInShadow a răspuns (pentru Braunion):

Asta da, e altceva, eu ma refeream la cultivarea ei, nu la a te naste sau nu cu asa ceva.
Adica fata care a pus intrebarea, la asta se referea, da, un om prost se naste prost, si n-ai ce-i face, dar un om inteligent, necultivat, si lasat de pomana, este o pierdere.

| suffarstar a răspuns:

Exista lecitina dar e buna doar pentru memorie, ficat si colesterol. Eu iti recomand sa te apuci sa joci sah, te ajuta mult la concentrare, creativitate etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista. Se numeste carti (stiu cum a sunat dar e bine).
Daca lumea nu ar mai sta pe Facebook, TPU si alte site-uri de **** iti zic eu ca-r fi mult mai inteligenta.

| AnneღU a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ca te numeri printre userii TPU, nu? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnneღU):

Stiu, daca nu exista TPU eram mai inteligenthappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Incearca sa iei lecitina, te ajuta mult.
Te pup!

| Braunion a răspuns:

Da, Psihostimulentele (cofeina, amfetaminele) si Nootropele (cum ar fi Pramistarul)
Lecitina, Memoplus si alte minuni sunt apa de ploaie. Memoplous are si ceva cofeina...
Dar astea modifica doar viteza de gandire, capacitatea de concentrare si capacitatea de memorare nu si inteligenta sau memoria in sine (doar capacitatea de stocare)
http://en.wikipedia.org/wiki/Nootropic

| JoeTPU a răspuns:

Pai nu.dar ti-as recomanda sa iei Lecitina sau Memoplus pentru memorie happy
Succes!

| JoeTPU a răspuns:

Memopuls,lecitina. happy

| XtiGrEx3S a răspuns:

Memoplus/lecitina big grin

| ieco a răspuns:

Memoplus, dar trebuie sa iei cam 30 de zile sa-si faca efectul complet

| LoveYourself1234 a răspuns:

Exista ceaiuri din gingobiloba. Eu am incercat ceai de gigobiloba (planta uscata) si gingobiloba si echinaceea (pliculete)
Iti mareste capacitatea de concentrare si te hidrateaza.