| anonim_4396 a întrebat:

Familia mea se va impartasi. Credeti ca exista riscul de a lua Covid-19 prin impartasanie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca vor sa ia ultima impartasanie, atunci au sansa.

| anonimg a răspuns (pentru Bula):

Problema este ca preotul va duce virusul de la o casa la alta fara sa stie nimeni. Deci in mod normal ar trebui interzisa impartasirea cat si vizitele pastorale.

| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Oricine, care lucreaza cu public poate duce virusul mai departe.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista risc major sa ia virusul!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt toate sansele sa ia nu doar corona virus, ci absolut toate bolile si virusii de la ceilalti (hepatite B si C, herpes, Influenta, etc).

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Violleta2022):

N-au cum sa ia HSV-1 cand deja il au laughing Ca veni vorba, mai bine de jumatate din populatia planetei il are...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se împărtășește nimeni ca sunt inchise bisericile. Dar lingura aia care trece prin gurile tuturor colcaie de virusi si bacterii. Si serios nu va puteți abtine nici in perioada asta de la aberatiile astea?

| Adry05 a răspuns (pentru suntserios):

Eu știu că de azi de la 22:00 se închid, adică astăzi de dimineață ar mai fi fost încă deschise

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru suntserios):

Ba se impartaseste, iar bisericile nu sunt inchise... Inca se poate face slujba insa in aer liber

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Adry05):

Intocmai, in dimineata aceasta s-au dus.

| Ineys a răspuns:

Nu stiu cum va impacati cu ideea ca dupa ce o baba de 80 de ani linge lingura aia, urmati voi.

| Apokales a răspuns:

Clar exista riscul, dar daca-l va lua nu stim. Avertizeaza-i si o vor face pe riscul lor. In astfel de momente nu trebuie sa avem credinta oarba, ci sa judecam rational toata treaba.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Apokales):

Eu i-am avertizat, ei m-au numit "pacatos" sau "idiot" :/ N-am cu cine discuta

| Apokales a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

E clar, n-ai cu cine. Inseamna ca sunt ceva fanatici, n-ai nici o sansa, macar ti-ai facut datoria si ai constiinta impacata.

| Digikey a răspuns:

Daca virus nu este macar niste hepatita.

| Digikey a răspuns:

Https://youtu.be/teG9T1qbm2w
Selectie naturala.

| LoveSleep a răspuns (pentru Digikey):

Https://www.youtube.com/watch?v=a2U_4MxZiXg

Duminica viitoare mă duc cu unul care se dă drept doctor și le spun tuturor că am "corona", după care, mă pun primul la rând și iau un shot de trupul lui Hristos. Să vezi atunci cum li se înmoaie credința ca și gura lui Drăgușanu la bancnotele de 500 de euro.

| TheGentleman a răspuns:

Art. 9. –

(1) Ordonanța militară nr.1/2020 privind unele măsuri de primă urgență, care privesc aglomerările de persoane și circulația transfrontalieră a unor bunuri, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.219 din 18 martie 2020, se completează după cum urmează:
1. La articolul 2 se introduc două noi alineate, alin.(2) și (3), cu următorul cuprins:
„(2) Se pot oficia slujbe în lăcașurile de cult, de către slujitorii bisericești/religioși, fără accesul publicului, slujbele putând fi transmise în mass-media sau online.
(3) Se pot oficia acte liturgice/religioase cu caracter privat (botez, cununii, înmormântări), la care pot participa maximum 8 persoane, cât și împărtășirea credincioșilor bolnavi la domiciliul acestora".

Conform ordonanței date, împărtășania efectuată acasă nu este oprită.

Iar dacă ai un gram de credință sinceră, sunt șanse să nu pățești nimic, în plus, proprietățile antibacteriene și microbiene ale argintului sunt cunoscute.

Virusuri putem lua oricând, nu doar acum, în pandemia de coronavirus.

Pe vremea când mă împărtășeam eu (adică în copilărie) nu mi s-a întâmplat niciodată să mă îmbolnăvesc, nici de gripă, hepatită sau alte chestii. Acum na, nu știu de ce... poate că și vaccinurile au avut o contribuție majoră

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TheGentleman):

Idiotii se duc in curtea bisericilor si se ingramadesc unul in altul acolo. Lasa ca o sa se cheme selectie naturala. Si la noi ca la italieni. Mai putini votaci pesede la urmatoarele alegeri...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum a zis becali, vineri la maslu tată, să vezi cum fuge virusul laughing

Știm cu toții care-i răspunsul, și preoții și credincioșii îl știu doar că se mai mint pe ei câteodată.

| eckblume a răspuns:

Daca se ingramadesc oamenii, logic ca se ia. E o foarma noua de virus. Asadar se poate lua si prin acea,, lingurita care niciodata nu aduce boli".
Nu au voie sa stea apropiati, intelegi? Cu cat esti unul langa altul, cu atat riscul e mai mare.
Credinta o vede Dumnezeu, nu trebuie dovedita in aceste momente.

| iamprettybored a răspuns:

Nu, dar lingurița ar trebui sterilizată cu alcool înainte, să nu existe vreun risc.

| Trustmotorcy a răspuns:

Din câte știu sunt închise activitățile religioase. Evident că prin salivă se poate trimite virusul mai departe.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Trustmotorcy):

Nu tocmai, se tin in aer liber...

| Trustmotorcy a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Particulele de apă din tuse sunt cele care zboară în aer, nu aerul liber în sine... Că sunt în aer sau pe suprafețe e tot una.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Trustmotorcy):

Am spus ca slujba se tine in curtea bisericii... stiu si eu cum functioneaza cu transmiterea virusului

| Trustmotorcy a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

În curte sau înăntru tot adunare de oameni este...

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Trustmotorcy):

Ma scuzi

| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns:

Totul e posibil.Dar nu trebuie să ne ducem la biserica cu gândul asta ci cu altul de a ne curatii primind împărtășania daca ai credință în cel de sus nu se poate atinge nimic de tine

| Trustmotorcy a răspuns (pentru ElisssssaMihaelaConstandache):

Mai scuză-mă, dar în momentele astea dacă suntem niște oi care se adună la biserică, nu ne scapă Dumnezeu. E ok când gândirea de genul te afectează doar pe tine, dar nu-i cazul și acum.

Dacă vă rugați de acasă, cred că porumbelul zboară la fel de repede.

| suntserios a răspuns (pentru ElisssssaMihaelaConstandache):

Ce gândire primitiva. crezi ca virusulului ii pasa de povestile cu zei si zmei? Cu gandiri din astea înapoiate greu sa facem fata

| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns (pentru Trustmotorcy):

Ai dreptate de obicei nu sunt asa de religioasă dar lipsa somnului își spune cuvantul?

| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns (pentru suntserios):

Stiu si eu ma mir uneori de porumbeii pe care îi scot pe gura si am si zis ca e posibil?

| anonim_4396 explică (pentru ElisssssaMihaelaConstandache):

Da,da.Cred că de-aia au şi ieşit acum atâtea babe prin oraş la o plimbărică. Dacă ele nu ratează nicio slujbă de duminică şi se împărtăşesc au impresia că nicio boală nu se poate atinge de ele. laughing

| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta înseamnă sa stai prea mult închis în casă de la o fata open-minte am devin o baba de aia obsedată de biserica?

| anonim_4396 explică (pentru ElisssssaMihaelaConstandache):

Cine te-a făcut pe tine babă obsedată de biserică? laughing

| Elena31Eleonora a răspuns:

Normal. Dacă s-a mai împărtășit si un infectat cu acea lingură e normal. Mai ales direct in gură, daca lingura e infectata esti ai tu infectat. Adică așa stiu eu.
Pa, pa.