| Andreea884411 a întrebat:

Fata mea a purtat adidasi fara sosete,iar ea a uitat ca daca poarta adidasi fara soseste se fac basici.o doare cand poarta pantofi, alti tenesi si merge afara nu mai in papuci si atat+se apropie scoala si nu cred ca trebuie sa poarte papuci iar ei ii este frica sa il sparg cu acul stiti voi alta metoda ca sa scapam de basica cat mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Plasturii compeed pentru bășici la picioare gasesti la farmacie, ce varsta are fata?

| Freya1 a răspuns:

Si eu patesc foarte des deoarece sunt sensibila la picioare si ma jeneaza orce.E foarte nasol si doar asa cum a spus giorgiana cu cate un pic de spray, crema si sa nu poarte sosete si pantofi care o ating pe rana. Pune-i plasture daca este posibil

| Caro34 a răspuns:

Nu ai voie pentru nimic in lume sa spargi basica aceea! Acolo este un lichid, care daca-l lasi in pace se retrage in 4 zile, daca-l dai afara acolo se aduna microbi si va durea ingrozitor si poti face infectie. La farmacie se gasesc niste protectii de silicon pentru astfel de situatii. Pt degetelul mic sunt sub forma de tub lung de 10 cm si se taie din el o portiune cat tine degetelul mic, apoi se baga pe degetel si niciodata nu te mai lezeaza nimic acolo. Pt lateral are o mica gaurica ce se pune pe deget si protejeaza zona lezata (cum ar fi partea externa de langa degetul mare / mic de la picior). Cred ca este si la DM! Daca nu m-ai inteles, atunci da-mi un e-mail si trimit poze sa stii ce sa cumpari. Pe basica aceea pune putin ulei de masline sau de cocos, dar nu o sparge, te rog! Numai bine!

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Daca ai un spray pentru usturimi sau pentru atunci cand te frigi, da cu ala! usuca pielea si trece. dar asigur o tu ca daca spargi, e mult mai bine! Intr adevar putin ustura dar pentru 10 minute...mie imediat imi trece! O spargi si pui plasture. Daca nu, cumparati niste sandalute si e totul in regula! Nu e timpul pierdut si daca a venit toamna de cateva zile nu inseamna ca trebuie neaparat sa luam bocanci, si pentru situatii de genul nu cred ca o arata nimeni cu degetul! :* o zi buna

| NoLongerInUse a răspuns:

Am avut si eu acum cateva zile si am auzit ca faci infectie daca o tai/spargi cu acul. Eu am lasat-o asa si am suportat durerea, am mers mai putin sau mai atent la piciorul cu pricina cateva zile si dupa s-a retras singura si a ramas doar piele moarta pe care am rupt-o fara sa simt vreo durere.

Daca chiar nu poate suporta durerea, incearca sa intrebati la o farmacie, poate va ajuta oamenii de acolo. Eu personal mereu le las sa se vindece singure.