| Justmeandmysmile a întrebat:

Fetelor am o intreare mai jenanta, ma ajutati si pe mine? De fiecare data cand imi vne menstruatia a 4-5-a z se opreste si dupa vine iar ca in prima zi,nu inteleg de ce imi face asta. SI azi credeam ca am scapat si eu mai devreme si bum,ma trezesc ca-mi vine,si mult sad.Ce sa-i fac, ma enerveaza rau cand imi face asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Paprik a răspuns:

Cati ani ai? De cat timp ti se intampla asta? Poate nu este inca reglat daca nu ti-a venit de mult.Cel mai bine este sa consulti un medic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

N-ai spus : ce vârstă ai, câte zile durează menstruaţia ta ( în total ), câte zile se întrerupe şi câte zile mai curge după ce revine, dacă ai fost la vreun control medical, de când ai menstre ( de la ce vârstă ), dacă aşa se întâmplă în fiecare lună /anotimp, ce cantitate curge în cele 4-5 zile iniţiale, dacă menstra vine în fiecare lună, cât este durata unui ciclu menstrual, etc.

Citind întrebările tale anterioare am observat că ai 16 anişori, în rest nu am găsit "detalii" despre aceste aspecte...

Dacă asta se întâmplă la fiecare menstruaţie şi în fiecare anotimp atunci e posibil să fie o dereglare hormonală.

Pentru a te lămuri despre ce anume e vorba sunt NECESARE investigaţii mai amănunţite, deci TREBUIE să mergi la un control ginecologic!

Probabil că îţi va recomanda analize de sânge şi o ecografie ovariană şi/sau una vaginală.

| mixxjim a răspuns:

Nu cred ca poti fi ajutata prea mult aici, nu este normal ce ti se intampla si cel mai bine e sa mergi la un medic sa-ti faci o ecografie si niste analize. Poate fi ceva hormonal, poate fi si altceva, deci nu mai sta asa, sa pierzi sange atat de mult ca te anemiezi si poate fi ceva la care trebuie intervenit cat mai repede sa nu se agraveze, asa ca mergi la un medic.