| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor, care e cel mai bun leac pentru durerile menstruale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

No-spa.

| mioara a răspuns:

Dieta mancati alimente bogate in vitamina C si flavonoide pentru a intari pereti vaselor sanguine, precum si alimente bogate in fier pentru a preveni anemia ce ar putea rezulta din pierderea excesiva de sange.Stati in pat cu o sticla de apa calda pe abdomen si sale sau o compresa muiata in apa fierbinte cu ulei de romanita si ulei de maghiran o aplicati pe abdomenul inferior

| DenissaDeea a răspuns:

Eu iau panadol simplu, trece durerea pentru o zi si iau o pastila, imi trece instantaneu, la mine tine si 2 zile o pastila.

Janina
| Janina a răspuns:

Faci un saculet in care pui sare de masa(din aia mare) si atunci cand te doare burta incingi sarea intr-o tigaie curata si o pui in sac, il legi la gura si o pui pe burta...

sau mai merge cu o sticla cu apa fierbinte happy

| DiMoDi a răspuns:

Fetelor, ştiţi de ce aveţi dureri?
În 90% din cazuri, din cauza unei răceli!
Cu calmante, trataţi efectul, dar cauza rămâne... în plus, vă nenorociţi inima (câte dintre voi aţi avut curiozitatea să citiţi TOT prospectul nu numai la ce este indicat?)
Soluţia cu buiota de apă caldă e bună, dar nu ţine decât în cazul răcelilor minore. Pentru cele vechi şi cronicizate, ar fi mai indicat o cură de ceai din rădăcini de pir (buruiana aia de le scoate peri albi grădinarilor) happy...
Pe vremuri se găsea la Plafarm... ar trebui să găsiţi la Farmaciile naturiste... se beau 2-3 cani pe zi, în mai multe reprize, indulcit sau nu, cald sau la temperatura camerei, cum va pică bine... nu are nici un gust aparte, e mai degrabă fad, dar suportabil, oricum happy Eventual îi mai adăugaţi nişte busuioc (mentă, tei) pentru aromă, zeamă de lămâie sau mai ştiu eu ce happy

| DiMoDi a răspuns:

Alexam, alexam... de ce vorbeşti, maică, "ploştii"? happy
Poţi răbda dureri câte pofteşti, că tot NU eşti "antrenată" pentru durerile de naştere (pe care se poate foarte bine să nici nu le ai sau să fie reduse)... Asta e una la mână.
A doua la mână e că nu e bine să sperii oamenii... cei mai slabi de înger, pot face alegeri greşite în urma unui asemenea sfat sad

| alexam a răspuns:

Sa le rabzi. Eu nu mai prea iau medicamente, decat atunci cand chiar nu mai rezist. Avand in vedere ca durerile la nastere sunt f. asemanatoare numai ca mai intense, e mai bine sa fim pregatite... Mai ales ca in adolescenta tot algocalmin inghiteam, si ajunsesem sa nu isi mai faca efectul. Singura mi-am propus sa renunt, chiar daca e un pic mai greu.

| afrodita17 a răspuns:

Eu una iau nurofen plus, si merge...insa am colege care mi-au spus ca ele beau un paharel de vodca sau rachiu...si merge mai bine...insa,mai stiu ca si atunci cand ai dureri menstruale poti sa iti pui pe burta, o sticla de apa fierbinte, sau calda, depinde cum o suporti tu, invelita intr-un prosop...happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca si cu Ibalgin forte tongue in 30 d min (max) nu mai simti nicio durerewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ceaiul de mușețel este rege în combaterea durerilor menstruale.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iau algocalmin, stiu ca nu-i prea bine, dar cine le suporta cand incep sa-ti tremure mainile si picioarele, te iau ametelile, greturile si transpiratiile reci crying de asta am parte daca nu iau medicament. dar astept minim 6 ore inainte sa mai iau unul, asa scrie pe prospect. Apoi incerc sa-mi distrag atentia cu altceva, ascult muzica in casti sau ma uit la un film. Uneori numar ticaiturile ceasului big grin.In plus, tine ceva caldut pe burtica, o sticluta cu apa calda sau mainile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iau 2nurofene si tot nu-mi trece ibalginu nu si fc efectu. apa fierbinte pusa in sticla ma ajuta mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am dureri mari, ibuprofenul, naproxenul, aulinul. mi-au facut bine. Durerile menstruale sunt cauzate de multi factori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie-mi vine sa ma urc pe pereti de durere si iau algifen fiole (jumatate de fiola o beau in prima zi, iar a doua jum.in a 2 zi). Trece garantat

| cristilori a răspuns:

Eu am luat un nurofen si un piafen si tot nu mi-a trecut.crying