Întrebare recomandată | l0liita a întrebat:

HELP! cum scap de durerile menstruale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Orice Nurofen este bun pentru menstruatie ori antinevralgic/algocalmin, depinde de durerile pe care le ai.
Apa calda iti ia din dureri, umple o sticla de plastic 1l ori 2l cu apa fierbinte si pune-o in zona unde ai durerile, odihneste-te. Pastilele de dureri ia-le cu ceai de musetel, te vor calma.

Sanatate!

13 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Cateva moduri de a usura crampele ar fi: masaj usor cu palma pe burta, pana se incalzeste, o baie calda(nu fierbinte) sau o sticla cu apa calda pe burta.Cateva exercitii usoare de gimnastica nu strica. Poti sa iei un no-spa sau algocalmin 1 tb.

| onasis1961 a răspuns:

Poate te ajută să te orientezi:
http://www.divahair.ro/......menstruale

| mona a răspuns:

Cu o pastila de ibuprofen sau ibalgin scapi de dureri

| Estera123 a răspuns:

Stiu ca o sa fiu blamata, dar sincer, cea mai buna solutie este sa faci sex cat de des poti. Daca esti virgina (nu te sfatuiesc sa iti incepi viata sexuala doar pentru chestia asta) poti face un dus scurt cald, sa stai ghemuita sau sa mananci mai multe fructe si legume, adica mai sanatos. Ti-as recomanda pastile, dar devi dependenta de ele.

| DiannaDia a răspuns:

Du-te la ginecolog(medic)el iti v-a spune tot ce ai nevoie

| axeldavid a răspuns:

Ia nurofen sau o patila de durere.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU poţi "scăpa" complet de durerile menstruale, cel mult le poţi ameliora - depinde şi de intensitatea acestora.

În funcţie de vârstă, poţi folosi Algocalmin/Algozon, Nurofen/Nurofen Forte/Marcofen 400, Ibuprofen 600, Ketonal Forte, etc.

Totuşi, ar fi INDICAT şi un control ginecologic pentru a determina tipul de dismenoree ( eventual şi cauza ) şi a primi un tratament.

Toate cele bune.

| LolaLollita a răspuns:

Cel mai eficient este Ibalgin sau Ibalgin Forte happy

| pisicutzamik a răspuns:

Buna poti lua nurofen sau cand te doare burta pune un prosop inmuiat in apa calda in zona unde te doare!

| lăngătinemereu a răspuns:

Ibalgin forte

| prima a răspuns:

Ia pastile de durere ))

| andreeacrina a răspuns:

Cu un nurefen