| Oanix21 a întrebat:

Fetelor voi ce pastile luați când aveți dureri mari de burtă la menstruație? Azi mi-a venit menstruația, mai devreme decât luna trecuta și am dureri groaznice. Am luat NoSpa de 80 (o pastilă jumate)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.In ultimul timp am folosit Nospa si eu, dar treaba e ca de la un moment dat incolo nu isi vor mai face efectul si trebuie sa schimbi.E drept ca eu nu folosesc lunar, uneori am noroc sa nu simt deloc dureri si prefer doar sa apelez la ceaiuri. Poate ca ti-ar prinde bine sa incerci combinatia de pastila contra dureri plus ceaiuri de musetel si altele calmante.Plus, in cazul in care nu suferi de vreo afectiune medicala, sper ca stii despre crampe ca se inrautatesc in functie de alimentatie si alti factori in aceasta perioada. Daca nu, de citit:

,, Cum tratezi durerile menstruale acasă?
Pe lângă somn și odihnă suficientă, ai putea încerca:

-să faci sport regulat;
-să stai 20 de minute într-o baie caldă sau să plasezi o sticlă de apă caldă pe abdomenul inferior;
-să iei vitamine și suplimente alimentare, pentru că o serie de studii au indicat faptul că vitamina E, acizii grași Omega-3, vitamina B1 și B6, calciul, dar și suplimentele pe bază de magneziu ar putea reduce crampele menstruale;
-să eviți alimentele care conțin cofeină;
-să eviți fumatul și consumul de alcool;
-să ai o dietă echilibrată cu mese ușoare și nutritive;
-să reduci aportul de sare și zahăr;
-să-ți masezi spatele și abdomenul;
-să înveți să gestionezi stresul, care poate crește riscul apariției durerilor menstruale și severitatea acestora.'' - https://www.doc.ro/......-le-tratam

https://www.doc.ro/sanatate/mananca-aceste-alimente-la-menstruatie

6 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

No-spa, iar daca sunt acasa, o sticla cu apa calda pusa pe burta, ma calmeaza cel mai bine. Sau incerc sa fac cat mai multa miscare, dubios dar nu ma mai doare.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Un calmant ușor pe bază de plante de la farmacie și un prosop muiat în apă caldă pus pe burtă.
Evită băuturi acidulate, mâncăruri picante.

| Lidia09 a răspuns:

Eu tot nospa i-au, când am dureri mai mari i-au două pastile. Dar nu mă liniștesc dacă nu dorm bine.

| Tputpu35 a răspuns:

Iti recomand sa te duci la o farmacie, sigur te va ajuta

| wedidedi a răspuns:

Eu iau ibuprofen de 400 mg. In plus, un "leac babesc" invatat de la mama: o batista sau un prosopel mic imbibat cu spirt pus pe burta, acoperit de inca un prosop mai mare putin si deasupra bluza (treaba asta o aplic noaptea, inainte sa ma culc). Spirtul se va incalzi si va functiona practic ca o perna de genul celor care se umplu cu apa calda.

| Mona29 a răspuns:

Poti lua un antinevragic, pe mine ma ajuta pentru orice durere