| anonim_4396 a întrebat:

Ficatul se vomită sau se vomită doar cheaguri de sânge asemănătoare ficatului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Tu ai studiat macar oleaca anatomia umana? Daca nu esti la gradinita, nu ai nici o scuza sa intrebi o asa ineptie! Ce legatura are ficatul cu tractul digestiv ca sa il poti voma?

| BroascaCuElice a răspuns (pentru KodrutZ):

Na, să mă scuzi domnule atotştiutor dacă ți s-a părut o așa inepție puteai trece peste și să nu răspunzi, mersi!

| KodrutZ a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Nu trebuie' sa fie atoatestiutor, trebuie' sa GANDESTI un pic.

| BroascaCuElice a răspuns (pentru KodrutZ):

De parcă dacă o persoană îți vomită sânge și niște bucăți care seamănă cu ficatul mai stai să te și gândești

| KodrutZ a răspuns (pentru BroascaCuElice):

De multe ori fix asta omoara, faptul ca habar nu ai de niste chestii de baza si te panichezi in loc sa gandesti. Vezi recentele innecari cu carnati si alte alea si gloata de imbecili de langa ei care habar nu au ce e aia manevra Heimlich.

| BroascaCuElice a răspuns (pentru KodrutZ):

Există oameni care nu știu ce e aia manevră heimlich?

| KodrutZ a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Spuse el in timp ce se gandea "ce draq vrea si boul asta cu sf-urile astea". Uite asa, mor romani din cauza unei gloate care stie tatal nostru si in somn dar nu stie o chestie foarte simpla care poate face diferenta intre viata si moarte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Practic este imposibil sa vomiti ficatul, nu este posibil nici anatomic si nici babeste!
Ceea ce vomita cel de care mentionezi tu, este sange curat sau sange inchegat, care poate sa arata ca o masa de sange dar de culoare maronie, dar te asigur ca poate fi vorba de sange inchegat si nu de alte organe.
Un lucru este cert, daca vomita sange inseamna ca are ulcer, deci o rana pe stomac si de aici sangerarile astea.
De urgenta la spital!

| LedZep a răspuns:

Nu-ti poti "vomita" nici ficatul, nici stomacul, nici intestinele nici alte viscere. Credeam ca prostia asta cu vomitatul de organe s-a pierdut undeva prin 2008 dar se pare ca nu.

| BroascaCuElice a răspuns (pentru LedZep):

Prietene, am vrut doar să ma asigur de o chestie