| Anomim2025 a întrebat:

O persoana vomita spuma cu sange. Ce boala este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o hemoragie digestiva superioara (care are numeroase cauze: un ulcer gastric, o gastrită hemoragica, varice esofagiene, esofagita, boala de reflux gastro-esofagian, duodenita, ulcer duodenal, cancerul esofagian sau gastric). Poate fi expresia unui edem pulmonat. Poate fi un epistaxis inghitit. Poate fi o hemoragie din cavitatea orala inghitita. Poate fi o hemoptizie intr-o tuberculoza sau o tumora pulmonara. Oricum ar fi, pacientul trebuie sa ajunga urgent la medic.

| Anomim2025 explică (pentru Brigaela):

Nu mai are mult de trait.

| Brigaela a răspuns (pentru Anomim2025):

Nu este obligatoriu. Daca de exemplu are un epistaxis inghitit, maine va fi ca nou

| Anomim2025 explică (pentru Brigaela):

Are cancer la ficat in ultimul stadiu.

| Brigaela a răspuns (pentru Anomim2025):

Atunci boala pe care o are este cancer hepatic. Hemorgia este probabil produsa de ruperea unor varice esofagiene si este foarte grava, avand un mare risc de a fi letala.

| Donsavas a răspuns:

Poate fi vorba de o intoxicatie cu fier sau o substanta straina care ar putea sa-i distruga sistemul digestiv! Mergi de urgenta la medic!

| FlorinelRadu71 a răspuns:

Parkinson sau tarnafes xD