| DouaPuncteD a întrebat:

Fix acum o săptămână am avut o infecție intima de toată frumusețea. Am folosit tot felul de ceaiuri pentru dezinfectare și un antibiotic. Mi-a trecut ..pana azi! Azi am aceleași simptome: mancarimi, usturime, un lichid alb proeminent.
Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Ti-a prescris cineva antibioticul sau l-ai luat din auzite? Sper ca l-ai luat din auzite, altfel medicul care ti-a prescris asa ceva ar trebui sa-si arda licenta si sa se apuce de agricultura. Luand antibiotic la o infectie suspecta de candidoza (lichid alb), s-a distrus flora bacteriana vaginala, adica fix bacteriile care consumau fungii de candida si care ar fi tinut sub control in mod natural acea infectie. Mergi la un medic, unul mai bun daca este cazul, si doar in urma analizarii secretiei sau a urinei va fi hotarat tratamentul optim pentru tipul tau de infectie.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alta infectie (probabil candida).
Se trateaza atat local, cat si oral, impreuna!

| DouaPuncteD explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi!

| Violleta2022 a răspuns:

Bolile cu transmitere sexuala nu se vindeca cu ceaiuri si dezinfectante! Mergi la medic sa ti se faca examnuls ecretiei vaginale, sa vada cu ce esti infectata si sa primesti antibioticul necesra pentru infectia aia.
Ca degeaba iei ceai la o infectie bacteriana, ai as eintinde, face mai rau, afecteaza si alte organe si cand tratarea ei va necesita luni bune sau ani, daca nu o iei din pripa.

| Felys a răspuns:

Candida,din cate stiu eu antibioticul favorizeaza inmultirea ei nu vindeca, mergi la medic, fa o lama si vede exact ce este si ti se va tratamentul adecvat

| LumiBo a răspuns:

Candida. Am patit aceeasi chestie saptamana trecuta si am fost acum 3 zile la doctor si mi s-a spus sa iau timp de 6 zile Canesten-Gyn, si sa ma dau cu un gel pentru mancarime.
Bafta, ca stiu ca de naspa e:*

| MariaJust a răspuns:

Intrebare de baraj: de ce nu mergi la medic?
Stiu ca poate ti se pare rusinos, insa tratandu-te acasa cu ceaiuri si antibiotice aiurea, iti poti face foarte mult rau.

Mergi la medic fara nici un fel de rusine, deoarece medicii vad zeci probleme ca ale tale zilnic. N-ai absolut nici un motiv sa-ti fie rusine.