| Valentina8 a întrebat:

Foarte des mi se intampla sa fac ceva si dintr-o data sa vad negru in jurul meu, sa nu mai pot sta in picioare si sa transpir toate deodata insa imi trece in cateva minute dupa ce beau un pahar sau doua cu apa.
Asta mi se intampla de mult timp, ar fi ceva ani de cand am experimentat prima data acest sentiment. De cateva luni, pare sa am atacuri de panica, daca nu gresesc desigur. Imi simt dintr o data inima ca bate atat de tare ma doare pieptul pentru ca bate prea tare, nu pot respira, si la fel ca la cealalta stare in cateva minute dupa ce beau un pahar cu apa si incerc sa-mi regulez respiratia ca sa treaca, trece. Faza e ca o inceput sa mi se intample in timp ce dorm, ca azi noapte de ex, in vis imi simteam inima in acel fel si de aceea m-am trezit si dupa m-am calmat.
Nu am bani sa fac vizite, sunt intr-o tara straina totul costa prea mult iar momentan nu-mi permit.
Care ar putea fi cauza? Eu ma gandesc la stres ca zilnic ma supar/cert cu familia, insa cat stres pot sa si acumulez ca sa ma simt asa, la urma urmei ma supar ma cert dar imi trece
Imi puteti da vreun sfat?
O sa merg si la doctor cand o sa pot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai stresul ar fi o posibila cauza.
Ai zis ca te certi cu familia, crezi ca ai putea sa nu o mai faci?
Crezi ca ai putea sa stai 10 minute (nu mai mult) fara sa faci absolut nimic, doar sa stai si sa iti urmaresti gandurile? Fara sa te gandesti la nimic.
Iti zic eu, ca nu poti.

Cand te calmezi, si favi lucrurile de mai sus, inspiri si expiri, simti aerul cum iti intra si iese din corp pe nas, o sa vezi ca lucrurile pot sa se schimbe. Atunci cand te certi si trece ziua pe langa tine fara sa iti dai seama, nu esti constienta de corpul tau.
Am zis aceste lucruri, pentru ca ai spus ca nu vrei sa recurgi la medic. Asa ca asta este o alta varianta.
Sunt persoane care s-au vindecat de diferite tipuri de cancer meditand. Daca tu esti conectata in permanenta cu corpul tau, nimic rau (voluntar) nu poate sa ti se intampla.

Lasa lucurile sa treaca pe langa tine, nu te axa pe nimic. Incearca intr-o singura zi sa faci ce ti-am spus, sa nu mai stai cu ochii in diferite ecrane si sa nu te certi, sa eviti oamenii in ziua respectiva. Iar la final, cand constientizezi ca ai incercat sa nu te gandesti la nimic, chiar si pentru 1 secunda in 10 ore, as vrea sa stiu cum te simti.

Bafta si o zi faina!

| Freya1 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci decat sa mergi la medic, ori la medicul de familie ori la un internist.
Si eu am avut aceias problema ca si tine, ma trezeam din somn de frica, ca o sa fac infarct.Peste zi simteam ca imi bate inima neregulat si respirăm greu, ma făcea sa o iau razna gândul că fac infarct.
Faza este in felul urmator.Pot sa fie atacuri de panica, lipsa acută de calciu si magneziu, sau sa ai din nastere un suflu la inima.Eu m-am încadrat în prima si a doua iar iubitul meu in prima si a treia situație.Dar toate astea le vei putea afla doar de la un medic.
Pana ajungi acolo încearcă să te calmezi, cand ai senzatia ca inima ti-o ia razna trage aer încet in piept numărând până la 3 si eliberează tot încet numărând până la 3 de cateva ori până iti mai revi. Daca te simti capabilă, atunci când nu ai stările astea de rau iesi si te mai plimba la aer curat cu cineva căruia sa ii spui problemele tale si vezi daca o dată socializand si avand activitate mai intampini aceasta problema.
Mai bine ai strânge niște bani si ai mergi la un medic internist, eu una am gasit unul ce iti face consult, ecografie si ekg la 200 de lei si iti da si reteta si îndrumare către un alt medic daca e cazul. Poate ai noroc si cu un tratament de calciu si magneziu iti revi.

Ps: mergi la farmacie si cumpărați un tub de magneziu efervescent si bea câte o pastilă zilnic (o dizolve in apa).Nu are ce sa iti faca rau poti sa întrebi si farmacista.

| anonimg a răspuns:

Dacă poți să te desparți de familia care te îmbolnăvește, atunci departe-te de ea, chiar și dacă vei câștiga mai puțin. Vei vedea că nu îți va părea rău. Trebuie să te rupi de sursa care alimentează starea de rău; adică familia în cazul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic psihiatru. incearca sa te calmezi sa nu te msi stresezi o perioada si evita stresul, supararile fiindca vezi ca nu iti fac bine. incearca sa faci exercitii fizice acasa pentru a mai ameliora stresul cotidian.

| Dana2103 a răspuns:

Atacuri de panica. Nimic mortal. Doar crize.

Răspuns utilizator avertizat
| Elelei a răspuns:

Din ce descrii, eu ma gandesc la un diabet.
Lasa mofturile cu "sunt intr-o tara straina si costa" (si pe noi ne costa) si du-te urgent la un medic. Daca nu am dreptate, scapi ieftin. Dar daca am dreptate si nu mergi, iti vei nenoroci intreaga viata.

| Valentina8 explică (pentru Elelei):

"lasa mofturile" abia pot sa mi platesc abonamentul la autobuz sa merg la scoala apai sa dau 100 euro numa pe vizita si alte medicamente si altele.
Daca spun ca nu imi permit momentan, asa sta treaba.Am sa merg la medic cu prima ocazie in care o sa pot, logic
Tocmai ca sa "nu mi nenorocesc viata" incerc sa iau sfaturi de la alte persoane
mersi oricum

| Elelei a răspuns (pentru Valentina8):

"abia pot sa mi platesc abonamentul la autobuz sa merg la scoala"
Inseamna ca esti minor. Si ai gratuitate mai ales la ei. Parintii tai ce fac acolo, nu lucreaza legal, nu au asigurare? Dar chiar si asa, minor fiind, ai acces la medic.

| CatalinB11 a răspuns:

Dupa simptomele pe care le-ai descris mai sus este foarte posibil sa suferi de atacuri de panica. Totusi, un doctor de specialitate o sa fie in masura sa puna un diagnostic corect.

Referitor la efectele negative pe care le poate avea stresul asupra functionarii organismului; starea noastra "de spirit" ne influenteaza in mare masura activitatea organismului. Stresul, ne-a fost intotdeauna util inca din vremuri de demult. In momentele cand ne aflam in fata pericolului, functia stresului era sa produca si sa elibereze substante precum adrenalina care ne dadeau puterea si concentrarea necesara sa depasim momentul de pericol, dupa care, organsimul revenea la loc. Astazi insa, pericolele nu mai sunt aceleasi cu cele de acum mii de ani in urma. Stresul la care suntem expusi astazi este unul diferit, si anume prin faptul ca nu ne mai confruntam cu intamplari care ne pun viata imediat in pericol. In zilele noastre suntem sunt un stres constant din cauza facturilor, carierei, familiei, dorintelor neindeplinite, etc. Motivele sunt multe. Asadar, organismul nostru nu a fost proiectat sa fie suspus unui stres continuu care tine cu zilele, saptamanile si chiar anii. De aici si problemele de sanatate care apar, diabet, probleme cardio-vasculare, depresie si multe altele. Subiectul stresului este unul mult mai serios si cu implicatii la nivel biologic, mult mai profunde decat ne dam noi seama.

Sfatul meu pentru tine este sa te gandesti la aceste efecte negative si sa cauti metode de eliberare a stresului, adica sa incerci sa stai departe de ganduri care nu au nicio finalitate practica. Asculta muzica, picteaza, citeste, practica un sport, fie si doar de 2 ori pe saptamana si incearca sa nu iei viata prea in serios. Pana la urma nu o sa fim "aici" mereu, asadar, ar fi mai indicat, pentru noi toti, sa incercam sa ne facem viata cat mai usoara si mai placuta pentru. Cu ce avem, cat putem. Suna usor in teorie, este adevarat, dar date fiind optiunile, nu avem alta sansa decat aceea de a incerca sa ne concentram pe lucrurile asupra carora avem control. Toate cele bune!

| pixeltinker a răspuns:

Probabil stai prost și cu nervii și ești mai anxioasa, încearcă să găsești persoane cu care sa te distrezi și sa uiți de toate supărările, dacă nu plimba te într un parc, fa poze, ascultă muzică și încearcă să nu te mai gândești la ceea ce îți face rău, îndepărtează te un timp de familie sau vorbește cu ei și spune le situația și explica le ca ai nevoie de liniște, pentru ca nu te simți bine. Cu cât ești mai nepăsătoare cu atât e mai bine pentru tine în perioada asta prin care treci. Un weekend plăcut!