| Ioaaaaaaana a întrebat:

Folosesc anticonceptionale Iaz, doar ca in ultimele 3 zile am luat antibiotice(amoxicilina) pentru raceala. Exista riscul ca protectia sa fie redusa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu stiu ca nu are nici o legatura anticonceptionalele cu antibioticele

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă citeşti ATENTĂ prospectul tabletelor de Yaz ( VEZI linkul : http://www.medipedia.ro/......g-3mg.aspx ) vei constata că SUNT enumerate antibiotice precum ampicilină şi tetraciclină - care SCAD eficacitatea anticoncepţionalelor!

Având în vedere că şi Amoxicilina este un antibiotic care are la bază PENICILINA ( ca şi cele 2 menţionate în prospect ), se trage CONCLUZIA că şi aceasta REDUCE efectul contraceptiv - fiind NECESARE măsuri alternaţive de contracepţie ( prezervativ sau ovule spermicide ) pentru cel puţin 7 zile ( sau chiar toată luna, dacă ai luat antibiotic în prima săptămână )!

| Oana92 a răspuns:

Da, protectia impotriva sarcinii este foarte mult redusa(raspuns dat de un ginecolog)

| lime_3980 a răspuns:

Citeste prospectul si suna-ti medicul ginecolog.

| alexforyou a răspuns:

NU, din cate se stie