| Claudia_3811 a întrebat:

Fratele meu vrea sa faca sala, si ridaca greutati (haltere) poate sa se opreasca din crestere? Am auzit ca te opresti din crestere! este adevarat? Vreau o dovada exacta nu numai pareri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ridicatul greutatilor iti opreste sigur crestere. Am un cumnat care face culturism din scoala generala. Ceilalti frati ai lui sunt toti inalti dar supli, el in schimb are bust frumos, spate lat, muschi, dar in schimb e ceva mai mic de statura.

| alecs871 a răspuns:

Pai acum depinde si de ce va face la sala. Sala nu este ceva rau, poti sa te duci la sala chiar sa cresti, asta daca ai idee ce trebuie sa faci si ce nu trebuie sa faci pe acolo. Ca sa nu aiba probleme cu opritul cresterii nu trebuie sa ridice greutati mari deasupra capului, cum ar fi la umeri (pentru prima parte a timpului, 2-3 luni sa nu depaseasca 15 kile pe gantera la exercitiile pentru umeri) sa nu faca genoflexiuni cu haltera pe trapez, aici ii omoara coloana daca foloseste greutati mai mari decat jumatatea corpului lui (asta daca are cam pana in 16-17 ani). In rest poate sa faca orice dar sa nu inceapa din prima cu greutati mari, sa aiba rabdare, sa se axeze cel imi mult pe tractiuni, sau exercitii asemanatoare tractiunilor pentru a-l face sa creasca, sa faca abdomene multe, bicepps si triceps si piept dar nu cu greutati cat sa-l faca sa faci 8 repetari (il apasa pe cutia toracica un pic, o sa aiba dureri de umeri si nu prea e bine daca e tanar).
A, da, si sa nu ia proteine. In cateva luni apar legumele care contin destupe proteine, multa multa carne si fructe pentru energie. Si daca e incapatanat, poate lua cate 2-3 batoane proteice pe zi (astea sunt din cereale, contin si ciocolata pentru enegie, nu sunt foarte rele)

| valy a răspuns:

Depinde sunt multe chestii la faza asta... daca pe langa haltere mai consuma si alte produse pentru a se face mai musculos este foarte periculos. dar daca tragi numai asa de fiare e ca si cum ai face sport.nu cred ca sportul te opreste din crestere. dar daca tu crezi parerea tawinking

| alexutzu00791 a răspuns:

Cresterea cui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum sa ii ia din crestere! lasa-l sa faca, ca-i va prinde bine!winking
da mai bine consulta un medic [mai jos]!
Si eu fac si tot cresc, am 1. 80 la 15 ani! misto isn't?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai am eu eu fac sala de 1 an cand m-am dus acolo aveam 1. 63 cam asa si acum am 1. 77 nu este nici o problema ca eu fac haltere si sala daca stii cum e cu concursuri din astea si tot feluri oricum sttai linistita nu o sa pateasca nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.milan.webgarden.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...
Nu stiu cum sa incep...
Nu are legatura suplimentele cu cresterea asta sa fie clar!
Exercitiile cu greutati grele la care isi da sufletul afara pe la ultimele 3 repetari (nu toate), gen genoflexiuni cu haltera pe trapez, triceps cu gantera deasupra capului, orice care apasa coloana vertebrala o irita si stopeaza cresterea!
Daca fratele tau prezinta dureri de mijloc / spate, ar fi cazul NU sa se lase de sala, ci sa o ia mai moale astfel incat sa suporte lejer presiunea si sa nu mai prezinte dureri lombare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te opreste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac sala si am 13 ani si am 1. 80 nu afecteaza cresterea.

| Liviutz98 a răspuns (pentru anonim_4396):

1.80 la 13 ani?laughinglaughing Ce lung mai esti ma laughing sau poate minti...

| tribalwars a răspuns:

...am auzit zvonuri, dar nu cred asa ceva, mi se pare un simplu efort fizic, deci de ce sa se opreasca din crestere?