| eu_stie_tot a întrebat:

De curand mi-am cumparat 2 haltere de 4 kg fiecare si vreau sa ma apuc sa lucrez. E adevarat ca te opresti din crestere daca lucrezi?
Eu vreau sa-mi dezvolt nu doar bicepsii si tricepsii dar si pectoralii si vreau sa maresc capacitatea cutiei toracice. Pt asta trebuie sa ma duc la sala sau pot sa lucrez tot cu halterele? (am uitat sa spun ca am cam 1, 80 si 16 ani dar sunt destul de slab cam 60 kg)

24 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Pai si eu am o haltera, dar numai una si e de 1, 5 kg, fac cate 150 de ridicari in fiecare zi, in fiecare mana. Nu stiu, dar am citit undeva ca e posibil, totusi nu exagera.

| kittykat a răspuns:

Pai acum depinde daca iti fixezi o ora sau cateva minute pe zi fixe in care sa faci exerciti ai sa ai ce vrei... dar daca nu faci regulat sau prea mult s-ar putea sa ai surprize... deci tu decizi...

| Andrei_7632 a răspuns:

Salut!

La 16 ani e bine sa faci sala, din ce mi-au spus unii, cred ca pentru ca la 16 ani deja nu mai esti in crestere.eu am 13 ani, si nu am de gand sa ridic greutati pana la 15 - 16 ani, momentan fac doar flotari, si altele care nu includ greutati.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varta si inaltimea pe care o ai nu are rost sa iti faci griji este adevarat ca se opreste crestere dar doar daca faci cu greutati exagerate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 15 si trag de un halter de 10 kg si ma unflu in ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si am 61 kg fac cu haltera de 15

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel am 17 ani ai am tot 60 kg si caut sa-mi cumapar si eu haltere ca am fast la sala si nu se cunoste deloc chiar ma rau am slabit mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io am 12 ani si am inaltime 1, 56 si as vrea sa-mi cumpar haltera si sa trag! pot risca sa nu mai cresc daca trag de fiare? Va rog raspundeti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 si am 59kg si am o haltera de 10 kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu merg la sala cam de 2 ani an 17 ani si sincer e greu sati spun...la incepuit incearca sa ridici 5 kg pentru bigepsi si triceps... dar nu fa prostia sa iei proteine, steroizi sau alte prosti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta ta mai bine te apuci de fete, eu la varsta ta deja facusemsex cu 8 fete de la mine din bloc si in 2 mi-am dat drumul in elewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal eu am 14 ani, inaltimea de 1. 79, si 65 kg si am o haltera de 15 kg si fac zilnic cate 500 ridicari si am observat ca dupa 2 saptamani incep sa ti se umfle muschi pe bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 17 ani 1. 80 inaltimea si trag la haltere de 17 kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 13 ani jumate fac de 4 ani judo si acolo fac si forta:trag de fiare si exercitii fizice in afara de antrenament am 1. 52m si 44 kg si fac cu haltera de 27-30 kg deci...trege concluzia. Eu una sunt mic de statura sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut am 14 ani 1, 57 si m-am apucat de vreo 2 luni sa fac exercitii zilnice (no steroizi)cei ce se lauda de 500 de ridicari nu va cred eu sunt de la tara cum se zice si sunt facut cat de cat si nu fac chiar atatea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te apuci de culturism este nevoie de proteine etc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna eu am 13 ani si lucrez cu haltere de 7kg nu cred ca iti va afecta cresterea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut eu am 11 ani fac 12 in mai 29 trag aproape in fiecare zi de o cutie de 4, 6 kg cam asa nu-i nimic trage daca vrei cu greutati mai mari dar fa incalzire mai intai si masa musculara mai mare cu 6 kg dupa daca vezi ca poti sa tragi de 9 sau 10 kg

| Leiandra a răspuns:

Recomandabil si sala si acasa...
flotari, tractiuni, abdomene, genoflexiuni, sunt exerciti pe care le faci si la sala si acasa, importat e cum le executi, si halterele foloseste-le doar dupa acestea, considera primele ca fiind o incalzire...succes

| Maximus_4251 a răspuns:

Nu e adevarat. barbatii cresc pana la varsta de 22 - 25 ani. faptul ca tu vrei sa iti dezvolti masa musculara nu are cum sa influenta cresterea ta in inaltime ( si in greutate bineinteles). spre exemplu sportivi care incep de la o varsta frageda sa isi lucreze muschii. succes. apropo fara proteine si creatina nu prea o sa se vada munca ta happy

| manu2104 a răspuns:

Fa-ti incalzirea si apoi fa cateva flotari atunci iti cresc si musch de la mana si pectoralul

| ulici_5994 a răspuns:

Am 13 ani vreau sa-mi maresc bicepsul intr-o luna cate ridicari trebuie sa fac pe zi am o haltera de 5 kg

| ulici_5994 a răspuns:

Nu te opresti din crstere daca faci 60 de ridicari in fiecare mana in o luna o sa ti se mareasca asa am facut eu

| ulici_5994 a răspuns:

A eu am varsta de 13 ani si ridic haltere am 2 de 5 kg fac 50 in fiacare mana tu ai de 4 kg fa 60