| Teodor168 a întrebat:

Fraților, dacă am Acnee si beau Coca cola zero, având zero zahăr, poate sa mi-o înrăutățească?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| qest11 a răspuns:

Acneea e de la tenul gras, unele dereglari hormonale si mai apar in mediu cu praf si mizerie, mai ales si daca e cald, dar nu cred ca are vreo legatura cu cola, care e buna si la spalat vase sau daca ai mancat ceva greu, se spune ca ajuta la digestie, dar o cana ocazitional.
Zero zahar e mai nesanators decat cu zahar. Nici zaharul nu e bun, e toxic, e combustibil tumoral, insa induclitorii sunt mult mai toxici pentru noi, si pot dezvolta boli mintale in timp si tumori pe creier. In anii 80 in America, cand s-a dat liber la folosirea aspartamului in sucurile de tip zero zahar, un an mai tarziu au fost o explozie de tumori pe creier. Scrie si pe net, cauta pe google despre induclcitori, si vezi daca mai ai pofta.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Băi sincer să fiu nu aș fi așa sigur pe ăștia care zic că zero, chiar are zero zahăr. Nu cred că are totuși vreo șansă să îți înrăutățească acneea dar deloc nu-i sănătoasă cola, de orice tip.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-are sula cu Prefectura? Acneea are legătură cu vârsta, indiferent de explicațiile complexe ale unora: grăsime, glande sebacee, alimentație, hormoni (asta da, dar tot de vârstă ține). Și, bineînțeles, contează tenul, cine are pielea mai grasă și mai „bronzată", e mai puțin predispus/ă.
Coca-cola, fie zero, -1, +1, tot toxică e, dar n-are treabă cu acneea, ia uită-te prin localuri, care are o cola pe masă are acnee?