| anonim_4396 a întrebat:

Fratilor, de la un timp, cu cat este mai tarziu spre noapte, mi se umfla venele de pe maini si picioare destul de mult, si se vad in relief! In diferite pozitii, pot simti pulsul in membre...
Ce se intampla?! Daca ma aplec...venele de pe maini se umfla MUlt mai mult...
In legatura cu inima, la EKG si ecografia de cord, nu a iesit nimic.

Astept un raspuns.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| deeea28 a răspuns:

Iti spun eu ce se intampla, odihnestete mai mult. Banuiesc ca nu dormi 8 ore pe noapte. Unii rezista, altii nu rezista sa doarma mai putin. Daca dormi 8 ore pe noapte, poate ai ceva cu tensiunea, daca faci analize si nu e asa, atunci poate esti prea stresat. Dar venele care ies in evidenta si pulsul puternic e de obicei de la prea multa oboseala. Daca te culci la 3 noaptea si te trezesti a doua zi la 3, nu inseamna ca te-ai odihnit chiar daca ai dormit 12 ore. Corpul are nevoie de acele ore intre ora 22 si restul noptii. Se zice ca orele alea sunt ore de frumusete, dar sunt si cele mai indicate ore de odihna, deci..........vezi si tu. Sanatate multa.

| copilu a răspuns:

Incearca sa te odihnesti mai mult ....bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este nimic anormal, desi nu este un raspuns academic. Venele se umfla din cauza oboselii acumulate in timpul zilei. De aceea, cu cat este mai tarziu in noapte, cu atat se umfla mai tare. De asemenea, exista posibilitatea sa devina chiar dureroase, daca nu esti hidratat. Si mai este o problema cu circulatia periferica si aici trebuie sa gasesti o modalitate de a o ajuta: ceaiurile pentru circulatie sunt foarte bune. In rest...multa sanatate si aveti grija cu alimentatia!