| anonim_4396 a întrebat:

Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Modificari reactive non-neoplazice asociate fenomenelor reparatorii tipice. Ce inseamna acest rezultat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru raspuns de la brigaela, si raspund si eu pentru ea, si precizez ca este vorba despre citologie cervico-vaginala Babes-Papanicolaou si eu am scris in intrebare concluzia.Va rog sa mai raspundet daca urmez tratamentul cu cerviron trei luni, revin complet?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca nu ai cancer sau leziuni precanceroase. Mai inseamna ca ai avut o leziune, probabil o infectie care acum e in curs de vindecare.
Am o rugaminte, tinand seama ca eu sunt cea care interpretez cel mai adesea buletine citologice sau histopatologice: precizati-mi va rog ce fel de frotiu, la ce proba ne referim. Cred ca e vorba despre o citologie cervico-vaginala Babes-Papanikolaou in acest caz, dar nu pot fi sigura. Poate fi lichid pleural, sputa, aspirat bronsic, mai stiu eu ce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia