| Visatoarea a întrebat:

Ce inseamna frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna, modificari celulare reactive non-neoplazice de tip hiperkeratozic?
Mentionez ca este examen citologic Babes Papanicolaou!
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca nu ai leziuni canceroase sau precanceroase, dar ai o infectie, posibil cu HPV (nu stiu, fiindca imi dai detalii prea putine). Oricum, in momentul asta nu ai nimic grav.

| Visatoarea explică (pentru Brigaela):

Buna ziua. Multumesc pentru raspuns.
Am helicobacter pylori 3.00 U/ml.Am luat tratament antibiotic claritromicina, amoxacilina etc.si nu a dat rezultate.Am inteles ca exista un tratament naturist care ar da randament.As putea sa ma vindec prin acest tratament? Momentan am inceput o cura cu suc de brocolli 50 g dimineata pe stomacul gol.
Multumesc!

| Brigaela a răspuns (pentru Visatoarea):

Nu, nu te poti vindeca cu tratament naturist. faptul ca tratamentul nu a dat rezultat poate avea trei cauze: 1. nu ai urmat regimul impus pe perioada tratamentului< 2. nu ai respectat cu strictete orele de administrare ale antibioticelor sau 3. mai ai pe cineva in casa infectata cu Helicobacter de la care te-ai infectat. trebuie sa reiei tratamentul respectand cu maxima strictete adminstrarea si regimul alimentar si igienic si sa-ti testezi toti membrii familiei. Atentie! daca ai anticorpi sanguini anti-Helicobacter pylori, ei dispar in cam 3 ani de la eradicarea germenului. Sucul de brocoli pe stomacul gol poate sa-ti faca rau sau sa nu aiba nici un efect, in nici un caz nu-ti va face bine

| mymed a răspuns:

Inseamna ca nu sunt modificari canceroase.
http://mymed.ro/rezultatul-la-testul-papanicolau.html

| anadark84 a răspuns:

Cred ca e de bine. Cred ca inseamna ca nu s-au gasit celule cu potential malign. Cere-i medicului sa-ti explice mai multe. Sanatate maxima!