| Madalina a întrebat:

Fulgii de porumb ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| denysuk95_2868 a răspuns:

Nu. Fulgii de porumb nu ingrasa (daca nu sunt consumati in exces, bineinteles). Eu fac combinatia asta: iaurt cu fulgi de porumb (sau lapte cu fulgi de porumb). Fulgii de porumb, ca si restul cerealelor, sunt recomandati si sanatosi! Cu iaurt sunt o gustare gustoasa si sanatoasa. De obicei, se servesc dimineata, caci iti ofera energie. Dar poti manca si la pranz sau la cina, bineinteles.Este bine sa mananci o zi fulgi de porumb cu iaurt, alta zi "Musli", indiferent ca sunt cu fructe uscate sau ciocolata, pentru ca nu este o cantitate mare, deci este si buna, si sanatoasa. Sper ca te-am ajutat!

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ingrasa, orice cereale manaci ingrasa, daca depasesti masura!
Indiferent ca sunt cu adaos sau nu.
O alimentatie sanatoasa cuprinde cereale, dar cerealele sunt "carburantul" pentru organismul tau, asa cum legumele, fructele si altele sunt "piesele de schimb". Deci trebuie sa mananci din toate, insa cu moderatie. intra pe:
http://www.mypyramid.gov/
Si gasesti aici sfaturi legate de alimentatie, specific pentru cazul tau.

mira
| mira a răspuns:

Daca sunt in stare pura nu ingrasa prea mult. Daca insa sunt fabricati cu zahar si grasime, ingrasa sigur.

| OanaG a răspuns:

Nu ingrasa.

| luciana200972 a răspuns:

Nu, pot fi consumati in orice dieta, dar ai grija ca sunt de mai multe feluri, sunt recomandati cei simpli, clasici.(mai sunt unii cu vitamine si unii cu zahar care ingrasa). ii poti manca simpli, cu iaurt sau cu lapte, si mie imi plac la nebuie si mereu ii prefer la masa de seara.

| TeoIonela a răspuns:

Nu ingrasa.winking

| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

Buna! la 100 g. 378. 5kalorii. din 2000k.cred ca nu ingrasa atata timp cat nu consumi in exces.

| AllieGlam a răspuns:

Nutongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ingrasa fulgii de porumb.

| Nicole_3441 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu, deloc.winkingAsa ca poti manca linistit fulgi de porumb.

| lucio28 a răspuns:

Buna,fulgii de porumb din comert sunt niste bombe calorice cu zahar si sare,si cu un indice glicemic pe masura,nu numai ca ingrasa mancate in cantitati mari dar sunt si un pericol pentru sanatate,pentru ca fac metabolismul mai puturos,deci cine vrea sa slabeasca trebuie sa-si ia adio de la fulgii de porumb,stiu din propria experienta ca am incercat sa slabesc si fulgii de porumb m-au tinut pe loc,de fapt tot ce este rafinat este periculos,aici intra si painea alba, orezul alb, pastele albe si zaharul alb.

| Redgirl22 a răspuns (pentru lucio28):

Mergi tu la moara si prepara fulgii de porumb ca sa nu ii mai luam din comertlaughing)