| anonimul0724 a întrebat:

Fulgii de porumb îngrașă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ingrasa!
Toate cerealele ingrasa (garu, porumb, secara, orz, orez samd).
Daca esti stresat cu ingrasatul, cerelalele nu au ce cauta in dieta ta DELOC!

| animalulferoce a răspuns (pentru Violleta2022):

Si fibra de ce e folositoare pentru o dieta? gen ovaz, grau, secara samd

| Violleta2022 a răspuns (pentru animalulferoce):

Fibra este folositoare intr-o masura f mica si numai celor care au deja o dieta echilibrata de mentinere.
Poti sa-ti iei fibra din vegetale, care-s mult mai sanatose decat cerealele!
In cazul celor care vor sa slabeasca, carbohidrati si cerealele nu-si au rostul, pana nu ajung la greutatea dorita, dupa acre, se pot reintroduce, dar numai in cantitati f mici.

| ChristianKalman a răspuns:

Salut! Nimic nu îngrașă atât timp cât mănânci în cantitățile potrivite. Ca să slăbești, tu trebuie să mănânci mai puține calorii decât consumi.

| AniledaAna a răspuns:

Ce retardata ești! Normal ca nu ingrasa, se vede ca nu stii nimic despre nutriție, e mai bine sa bagi in tine de la McDonald's, cadavre si etc. Dacă nu stiti cu ce se mănâncă nu mai dați sfaturi aiurea. P. S :bine ca prostia nu doare!

| royalisX a răspuns:

Să știi că fulgii de porumb sunt destul de sănătoși, dar fiind produși din făină de porumb au o cantitate substanțială de amidon.
Astfel cam 100 de grame de fulgi de porumb prezintă 357, 1 calorii. Un bărbat normal consuma intre 2000-3000 de calorii pe zi. Pe cand o femeie normala undeva la 1600-2400 de calorii.
Avand agestea in vedere, fulgii sunt si foarte sanatosi, conferind o cantitate considerabila de energie.

Pe scurt:
Dacă mănânci un bol pe zi(de preferat dimineața când consumul este mai ridicat) și bolul nu este exagerat de plin, nu o să te îngrași.

De reținut este că poți mânca orice atâta timp cât respecți o cantitate normală.