| HurremSultan a întrebat:

FUNDĂ! Acum câteva luni mi-a apărut nişte pete maronii pe spate.ce este şi de la ce au apărut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Ai pitiriazis vesicolor, du-te la dermatolog pentru tratament, este o ciuperca de piele foarte contagioasa.

8 răspunsuri:
| HurremSultan explică:

A,am uitat să menţionez că se întind.

| happy31animation a răspuns (pentru HurremSultan):

A atunci este o boala si trebuie sa te duci la mediu pana nu se agraveaza

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de aspect şi de simptomatologie!

În mod evident, este vorba de o afecţiune dermatologică ( probabil o dermatită ), dar pot fi diverse posibilităţi...
Totuşi, cel mai probabil, este vorba de pitiriazis/tinea versicolor!

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru stabilirea/confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat.

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

| ywar a răspuns:

S-ar putea sa fie pitiriazis versicolor... s-ar putea, nu zic ca ma pricep. Du-te la dermatolog. E un tratament cu un sampon cu care trebuie sa te speli functie si de durata tratamentului. Du-te la medic

| happy31animation a răspuns:

Poate sunt alunite sau au o boala

| Duchess a răspuns:

Soare sau ciuperca.