| codx a întrebat:

Funda.
Am 14ani facuti pe 23Ianuarie si is foarte "gras".
Am 74kg si inaltimea de 1.73.
Vreau sa slabesc, ma gandeam sa nu mai mananc nimic.
Spuneti-mi ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Scintilla a răspuns:

Mai numai vorbi prostii, eu am 1, 74 si am 72 kg si sunt intr-o forma de zile mari,ba chiar as mai vrea sa pun ceva pe mine dar in masa musculara si asta la piept,ideea e ca tu probabil din cauza ca voi copii din ziua de azi,va petreceti copilaria in casa la calculator,asta e marea problema,in loc sa alergati si sa va jucati pe afara,pentru ca eu unul care lasam ghiozdanul,apoi direct afara,asta era copilaria mea si de aceea aceeasi greutate care tu spui ca te face gras,pe mine ma face sa arat foarte bine,deci ceea ce iti recomand este sa lasi calculatorul,sa lasi lenevitul, sa nu cumva sa te aud ca numai mananci si sa te apuci de sport, sa dormi normal, fara nopti pierdute, sa mananci normal la program nu cand "ti se scoala" si crede-ma ca ai sa-mi multumesti. Pentru abdomene iti recomand "8 minute zilnic pentru un abdomen perfect" iar pentru restul corpului,miscare, miscare si iar miscare, in special sa alergi dar nu foarte mult deodata, crescator, azi de exemplu 1 kilometru maine 1, 200 si tot asa.Sa nu crezi ca va fi usor deloc, va fi extrem de greu in special la inceput vei incepe cu bine stiuta febra musculara, dar asta inseamna ca se adapteaza corpul tau la noile conditii de viata la care tu il supui, nu renunta pentru ca pe zi ce trece nu ti se va parea mai greu, ci mai usor. Multa ambitie asta iti trebuie. Spor la lucru.

| codx explică (pentru Scintilla):

Multumesc tuturor pentru raspunsuri

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca nu mananci nimic te vei inbolnavi, practica un sport, renunta la paine, renunta la fast food si nu mai manca seara

| Liviu a răspuns:

Ma uit la tine, ma vad pe mine(daca cel de la avatar esti tu)
Asa eram si eu complexat de felul ca sunt mic si indesat.
Insa crede-ma pe la 16 17 ani, am crescut dintr-o data, mi sa latit spatele, si crede-ma eram la fel ca tine complexat, sa slabesc sa etc.
aveam prin clasa a 8 a 1, 65 si cam atatea kg ca si tine.
Prin clasa a 10 incepusem sa ma dezvolt, acum la 21 de ani am 1, 85 aproape si 102 kg happy crede-ma esti bine cum esti. eu personal daca slabesc si ajung la 80 de kg o sa arat urat.

| AtateaConditii a răspuns:

Ei nu mai mananci nimic, vrei sa mori? Odata pe saptamana manca o lamaie cu zahar daca e prea acra goala si bea un pahar de apa inainte de masa( asa sctomacul o sa fie jumatate plin). Si incearca sa mananci ciorbe si doar odata pe saptamanca carne. Inlocuieste dulciurile si placintele cu legume sau fructe.

| Less_Ray_1990 a răspuns:

Nu te lua dupa ceilalti am avut si eu probleme cu greutata uite ce trebuie sa faci fa sport abdomene plimbari lungi de vreo 10 15 km alergari handbal backet football cat mai mult sport si mananca mai putine dulciuri fa-ti un program de genul
mic de jun=paine prajita un iaur ceva
pranz=o ciurba dar nu multa paine
seara=ceva verde legume fructe salata poti manca si peste

| Mădiiiiie a răspuns:

Hehe, esti mai mare decat mine cu 3 zile happy.
Dar revenind, nu e bine sa te infometezi, adica nu te vei mai putea concentra la scoala, vei fi mereu obosit si nu are rost sa te distrugi. Incearca sa faci mai mult sport, cu bicicleta, sau sa te duci la sala. Si poti lua din alimentatia ta sa zicem: ducliurile, chipsurile si sucurile ( in cazul in care mananci) si fast-food-urile. Baftaa big grin

| CoraliaCory99 a răspuns:

Mananca mai putina paine, dulciuri si carne. Iti recomand sa faci si inot pentru ca te subtiaza. Din potriva daca mananci rar te ingrasi deoarece organismul asimileaza foarte repede grasimile