| anonimul0724 a întrebat:

Am o problema mai serioasa
Am 14ani, 85kg si 1.85 inaltime
Si sunt destul de gras in zona burti cat si in zona picioarelor,nu sunt o persoana sa mănânc foarte multe dulciuri sau fast food uri, dar sunt destul de plinut (sunt cam leneș)
Va rog ajutati-ma cu o dieta/recomandare cum trebuie sa mănânc cat sport sa fac vreau sa slăbesc 15-20kg
Fără pastile.Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Incearca sa mentii mesele la un nivel constant, nu e nevoie sa numeri caloriile din tot ce mananci ca sa iti monitorizezi alimentatia.

Zaharul nu ingrasa neaparat, adica o face doar ca la fel ca si celelalti nutrienti, si nu asa mult ca altii.
In locul tau as evita bauturile energizante, alcoolul in masuri mari, carnea grea (porc, vita, nu zic sa nu mai mananci dar un gratarel din cand in cand suna mai ok decat porc pranz, vita la cina zi de zi), in general mancarea in cantitati mari, nu conteaza neaparat cum o asimilezi doar ca de preferat (opinie personala) ar fi sa mananci 3 mese sau mai mult si mai putin la fiecare, decat sa infuleci doua mese foarte mari.

https://m.youtube.com/watch?v=xoDQDK5Mb-M

Fibrele, fructele (in special merele, bananele) ajuta la digestie.
Iti poti face fresh-uri sau de preferat sa mananci fructele naturale, ma refer la citrice, sunt acide, dar evita excesul.

Culmea, dar grasimile sunt benefice pentru corp, o cantitate "ok", controlata de grasimi te va ajuta sa slabesti sau sa te mentii, oricum, in schimb aciditatea foarte mare este mai periculoasa, cancerul dezvoltandu-se in mediu acid.
Apropos de asta, ca "fun fact", ciocolata este acida, nu bazica.

Incearca sa pui lichide in micul dejun (lapte/ceai/suc/etc.) si niste bonusuri pentru zi de energie (fructe, biscuiti, fie ei digestivi sau nu, cereale, etc.), la pranz poate fi cam orice, personal il vad ca masa principala a zilei, o salata din cand in cand nu ar strica totusi la pranz, asta daca mananci carne sau alimente "grele" (oua sau alte alimente cu multe proteine). Cina, din nou, nu prea conteaza, atata timp cat o mananci cu 2-3 ore inainte de somn.

PS: Daca as fi in locul tau m-as gandi ca exercitii fizice la cardio, alergat, d-astea mai usoare (gantere, abdomene eventual) si nu la sala in forta (flotari, haltere, tractiuni, etc.).

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Trebuie doar sa mananci mai putin.
Trebuie sa te ridici de la masa cu putina foame, intotdeauna.
Daca bagi in tine ca spartul pana te saturi, o sa ajungi de 300 kg pana la 18 ani.

| ovidiu123432 a răspuns:

Salut, cateodata si eu patesc sa mananc cam mult si dupa incep sa ma ingras putin. pot zice ca am o problema asemanatoare cu a ta. Eu iti recomand sa faci sport, sa alergi sa faci flotari si etc. sau poti merge la sala.
Incearca sa eviti orice tip de dulciuri ca daca mananci dulciuri nu o sa scpai de grasime.
Sper ca te-am ajutat, am si eu o problema la fel si eu de fiecare data asta fac si la mine merge sa slabesc happy.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat