| IonutSony a întrebat:

FUNDA.Are cineva idee de ce dupa beau cafeaua am o stare usoare de rau ca si cum mi-ar scadea glicemia? Inainte de a bea cafeaua mananc destul de bine.Nu imi creste nici tensiunea nici pulsul iar glicemia pe nemancate este maxim 90.Cantitatea de cafea este cam de 200ml.Multumec

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Nu nu dispare. Daca mai continui sa bei o sa ai probleme cu inima, poate numai suporti mirosul sau nici gustul.Si cola face rau oricui incearca sa numai bei o perioada de 3 luni nici cafea nici cola. Dupa aia incearca sa bai la 5-6 zile cate o cafea mica si vezi cum te smiti si daca te simti bine poti sa mai bei cafea dar foarte rar. Dar daca te simti tot asa rau te sfatuiesc sa te duci la medic.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate nu glicemia scade, ci tensiunea, desii cafeaua ridica tensiunea, totusi fiecare sunte m diferiti si organismul nu reactioneaza la fel la toti, poti face asa: Înainte sa bei cafea i ti ie i o tensiune si o glicemie daca ai aparat de testat glicemia, si după ce bei cafeaua i ti i ei alta tensiune si alta glicemie, si le scrii undeva pe un caiet tensiunile inainte de a bea cafea, si după ce bei cafea, si glicemia inainte si după, ce vârsta ai? Ai cumva diabet? Sau de ce zici ca glicemia ar scadea?

| IonutSony explică (pentru CristiDinBucuresti):

29 de ani.Nu am nici o boala cronica deci nici diabet.Simt asa o usoara stare de lesin care trece destul de repede

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru IonutSony):

Daca nu face bine renunta. Cafeaua distruge si calciul din organism.

| ALGator a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

În plus, cafeaua e băutura Dracului! Se știe și e demonstrat: e neagră ca dracu, fierbinte ca smoala și, nu în ultimul rând, bună a dracului :-)

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Nu te speria! Este doar de la cofeina care intră în sănge! De la persoană la persoană diferă stările,simtomatologia fiecărei persoane! Eu spre exemplu dacă nu beau cafeluța de dimineață, am o ușoară durere de cap, iar mai apoi dipă ce savure cafeluța, această durere trece imediat! Sunt stări și stări, așa cu nu intra in panică! O zi frumoasă și poftă bună la cafeluță!